Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Të flesh në krahun e djathtë,,,

Shko poshtë

Të flesh në krahun e djathtë,,,

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Wed Feb 17, 2010 4:09 pm

Të flesh në krahun e djathtë,,,

Kur shtrihemi djathtas, bllokohet ana e djathtë e hundës dhe hapet e majta, duke rritur kështu aktivitetin e gjysmësferës së djathtë të trurut. Njëkohësisht rritet dhe veprimtaria e sistemit nervor parasimpatik, ulet ritmi i zemrës dhe ngadalësohen lëviyjet e stomakut dhe zorrëve. Për rrjedhojë, zemra lodhet më pak dhe bëjmë një gjumë më të lehtë.
Nëse shtrihemi në krahun e majtë, bllokohet ana e majtë e hundës, gjë që çon në rritjen e aktivitetit të sistemit nervor simpatik. Në këtë rast shtohen rrahjet e zemrës dhe ajo lodhet më shpejt. Për rrjedhojë do të bëjmë një gjumë jot ë rehatshëm.
Po nëse flihet ne shpinë ose barkas? Profeti a.s. i pati ndaluar shokët e tij të shtrihen barkas. Në këtë rast mbi zemrën, mushkëritë dhe stomakun ushtrohet një peshë e cila e shqetëson personin dhe vështirëson gjumin. Kur shtrihemi në shpinë, nuk hasim shqetësime të tilla, por vonohet gjumi dhe nuk flihet rehat. Gjithashtu stomaku dhe zorrët do të funksionojnë me vështirësi. Pozicioni më i mirë dhe më natyral gjatë fletjes është ai që ka rekomanduar profeti a.s, shtrirja në krahun e djathtë, duke i mbledhur disi këmbët drejt vetes, në këtë mënyrë, stomaku dhe zorrët janë të mbrojtura, dhe trejtja kryhet më lehtesisht. Gjithashtu profeti a.s na ka këshilluar që të mos flemë direkt pas ngrënies.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi