Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Deklaratë e Emirati Islamik i Afganistanit në lidhje me monopolizimin e aktiviteteve të Mass mediat

Shko poshtë

Deklaratë e Emirati Islamik i Afganistanit në lidhje me monopolizimin e aktiviteteve të Mass mediat

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Mar 06, 2010 7:17 pm

Deklaratë e Emirati Islamik i Afganistanit në lidhje me monopolizimin e aktiviteteve të Mass mediat

Në emër të All-llahut, Mëshiruesit, Mëshiruesit

Sipas raporteve të medias ndërkombëtare, Kukullave Kabul Administrata nuk kanë paralajmëruar mediat të publikojnë apo transmetojnë raporte të drejtpërdrejtë të ngjarjeve pa leje obtainment e para. Në rast të shkeljes, ata kanë kërcënuar për arrestimin e gazetarëve të rëndësishme, kap pajisjet e tyre dhe të vendosë ndalimin e aktiviteteve të prizë përkatëse mediat në një zonë të dhënë. Ndërkombëtare mediat, shoqëritë civile dhe organizatat e të drejtave të njeriut kanë dënuar paralajmërim të paarsyeshme të administratës kukull Kabulit.


Emirati Islamik i Afganistanit e konsideron këtë masë të administratës zëvendësues si një shkelje flagrante të parimit të njohur të lirisë së fjalës dhe do të shpallë si vijon:

1. Ndalimin e njësive të pavarura mediat masive nga Administrata Kukullave është, në fakt, një përpjekje nga surrogates për të vënë një tabelë qitjeje për dështimin e tyre dhe fiascos turpshme, të cilat ata ballafaqohen gjatë konfrontimeve me Muxhahidëve në çdo pjesë të vendit.

2. Monopolizimin e aktiviteteve të mediave të pavarura mediat masive nga Administrata Kukullave Kabulit është një shkelje e qartë-prerë të normave dhe rregullimit të neutralitetit, pavarësinë dhe lirinë e fjalës dhe nuk ka justifikim në dritën e ligjeve kombëtare dhe ndërkombëtare.

3. Tha hap e pajustifikueshme të Administratës Kukullave Kabulit, de fakto, rrjedh nga qëndrimi kundër pronarëve të tyre njerëzore e p.sh. amerikanët, të cilët janë të vendosur në vendosjen e diktaturës e tyre dhe ashtu-quajtur liri pështirë në vende të pavarura.

4. Emirati Islamik i Afganistanit, ndërsa fton të gjithë aktivistët e medias masive për të publikojnë saktësisht realitetet tokësore, shumë vlerëson përpjekjet e guximshme e fakteve dhe gazetarët hetues, gazetarët dhe fotografët të cilët vazhdojnë detyrën e tyre për të pasqyruar realitetin tokë e çështjes afganët pavarësisht nga kërcënimet e dhe pengesat që po hasim në rrugën e tyre.

5. Emirati Islamik i Afganistanit, me vend të kërkesës së saj të mëparshme, kërkon të gjithë punonjësit e mediave të pavarura dhe neutrale priza të respektojë fillimisht humbjet e shkaktuar nga pushtuesit nga Muxhahidin dhe shkatërrimin e shkaktuar në pronat publike nga pushtuesit dhe pastaj të transmetojë ose të publikojë raportet e tyre për gjykimin e publikut të botës. Kjo si një pjesë e detyrimit të tyre për të përmbushur misionin e tyre gazetaresk dhe përcjell pamje të vërtetë të ngjarjeve të popullit të botës, pa ndonjë prirje për të mbështetur një agresioni i pushtuesve.

Emirati Islamik i Afganistanit
KosovaIslam

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi