Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Duka: Nuk jam ekstremist, më larguan për xhelozi

Shko poshtë

Duka: Nuk jam ekstremist, më larguan për xhelozi

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sat Mar 06, 2010 7:20 pm

Duka: Nuk jam ekstremist, më larguan për xhelozi

Dëbohet nga Kosova, reagon Imami: Aktiviteti im humanitar

Një ditë pas dëbimit në Shqipëri i vetëshpalluri imami i fshatit Marinë në Skënderaj mohon të ketë kryer aktivitete të paligjshme gjatë qëndrimit të tij në Kosovë. Në një prononcim për median nga qyteti i Elbasanit, ku jeton bashkë me familjen e tij Xhemal Duka deklaroi se i gjithë aktiviteti i xhamisë së tij ka qenë humanitar për të ndihmuar në përmirësimin e jetës së banorëve të këtij fshati. Ai eshte i vellai i myftiut te Elbasanit, Agim Duka.

“Aktiviteti im ka qenë humatinar në fshatin Marinë të Komunës Skënderaj. Kemi sponsorizuar për ndërtimin e infrastrukturës rrugore në këtë zonë, në ndërtimin e shkollës si dhe cdo muaj sponsorizonim 400 jetima duke i dhënë shumën 20 euro në muaj.”

Duka pranon se nuk kishte leje për të qenë zyrtarisht imam në Kosovë, por tregon se aktiviteti i tij ka qenë humanitar dhe fondet ai i siguronte nga një shoqatë me bazë në Angli, vërtetësia e të cilës mund të vërtetohej. Po kështu cdo veprim financiar që bënte ai si imam dhe xhamia e tij ishte i verifikueshëm.

Duka tregon se akuzat ndaj tij kishin nisur gati një vit më parë dhe akuzon myftiun e komunës Skënderaj Nexhmudin Maksudin si “përgjegjës” për sulmin pasi kerkonte te vendoste imamin e vet.

“Më akuzuan në fillim jo si grek, jo si i lidhur me alkaedën, jo për veprimtari të dyshimtë, jo për cështje nderi, më pas po qarkullon shumë para. Aktiviteti im ka qenë humanitar. Ndërtuam xhaminë në fshatin Marinë, kanalizimi i fshatit, rrugët e fshatit,ambulanca, shkolla e fshatit...” - deklaron Xhemal Duka.

Nëpërmjet një deklarate Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës, informonte se Dukës i është ndërprerë qëndrimi i përkohshëm në territorin e Republikës së Kosovës, pasi ai ka shkelur legjislacionin në fuqi, si dhe në disa raste ka cenuar rendin publik dhe kushtetues të Kosovës.

Autoritetet e mbyllën xhaminë për shkak të dyshimeve për keqpërdorime të xhamisë për veprimtari jofetare. Xhamia që drejtohej nga Xhemal Duka, shfrytëzohej edhe për veprimtaritë e shoqatës “Rahma – Mercy” me seli në Britani të Madhe, “Rahma/Mercy”. Mbyllja e saj pasoi një peticion me mijëra nënshkrime të qytetarëve që ishin mbledhur nga një organizatë joqeveritare. Në peticion thuhej se “ushtrimi i paligjshëm i funksionit të imamit nga Duka, keqpërdorimi i xhamisë për veprimtari jofetare deri në orët e hershme të mëngjesit, vizitat e mysafirëve të dyshimtë nga vende të ndryshme, keqpërdorimi i gjendjes së të varfërve dhe fëmijëve bonjakë dhe në veçanti i gjendjes së femrave të mitura, janë arsyet për kërkesën që të mbyllej ajo faltore”.

Xhamia në Marinë ishte e vetmja në Kosovë që nuk ishte nën juridiksionin e Bashkësisë Islame./balkanweb/

Duka: Nuk jam ekstremist, më larguan për xhelozi

Pas dëbimit nga Kosova, imami i vetëshpallur i fshatit Morinë, Xhemal Duka thotë se akuzat për ektremizëm të ngritura nga autoritetet kosovare, nuk janë arsyet e vërteta që sollën largimin e tij. Ai e vlerëson si korrekt qendrimin e policisë kosovare, duke theksuar se motivet për këtë dëbim nuk kanë qenë transparente. Duka shprehet se do të vijojë, veprimtarinë e tij humanitare në qarkun e Elbasanit, si kontribut për bashkësinë islame të kësaj zone./tv klan/
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi