Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Gjenerata e re e Al-Kaidës, tani më ka arritur

Shko poshtë

Gjenerata e re e Al-Kaidës, tani më ka arritur

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sat Mar 06, 2010 7:21 pm

Gjenerata e re e Al-Kaidës, tani më ka arritur

El-Hamis 18 Rabi el Euel 1431 / 04 03 2010alt

Gjenerata e re e Al-Kaidës, tani më ka arritur, në krahasim me Usamën dhe Dhawahirin ata janë më të shquar. Vëzhguesit e lëvizjeve islamike, paralajmëruan për zgjerimin e Al-Kaidës, e cila tashmë ka lidhje të ngushta me grupet e Xhihadit në Jemen, Somali dhe në vende të tjera afrikane.

Ky brez i rri i Al-Kaidës, që ka lidhje të ngushta me grupet e xhihadit në Jemen dhe fiset rajonale, vazhdon të forcojë bazat e lëvizjes së tyre duke shfrytëzuar dobësimin e qeverisë jemenase, të udhëhequr nga presidenti Ali Abdullah Salih.

Ky brez i ri është i ndryshëm nga gjeneratat e mëparshme dhe gjithashtu, është i ndryshëm nga grupet e mëparshme organizative. Ky brez i ri, është i përbërë nga njerëz të arsimuar dhe që janë të aftë për të përdorur pajisje tejet të avancuara dhe moderne, veçanërisht në fushën e komunikimit dhe armatimit. Ata kanë themeluar edhe armë të reja, të cilat janë shumë më të mira, thotë një vëzhgues.

Kjo gjeneratë e re e Al-Kaidës, është brez i ri i Muxhahidëve, të cilët do të zëvendësojnë Usamën dhe Ayman Dhawahirin dhe do të zotërojnë aftësitë shumë më mirë në krahasim me gjeneratat e vjetra, sidomos në fushën e armatimit.

Ata janë arsimuar në vendet e zhvilluara dhe janë duke përdorur një teknologji komunikimi tejet e avancuar në lëvizjet e tyre. Pra, ky është një shqetësim jo vetëm për botën islame, por edhe për Perëndimin. Sigurisht, ky shqetësim vjen pasi që kjo është kundër qëllimit të keq të perëndimit për Islamin dhe umetin Islam.

Kjo ishte arsya që kohën e fundit u mbajt një konferencë e organizuar nga "Qendra ndërkombëtare për studime strategjike" (ICFS), që u mbajt më 27 janar, 2010, në Kairo, duke përdorur temën e konferencës si "Zhvillimi i Al-Kaidës". Kjo gjeneratë e re e Al-Kaidës, shihet si një kërcënim i sigurisë rajonale si rezultat i konfrontimeve me qeveritë dhe kampet që shërbejnë si (Amerika e jashtme) mjete, të cilat sot vazhdojnë ta pushtojnë dhe konfiskojnë tokën islame. Konferenca u ndoq nga politikanë të ndryshëm, organet e sigurimit dhe vëzhguesit e lëvizjeve islame, të cilat kishin ardhur nga vende të ndryshme, si nga Egjipti, Jemeni, Palestina dhe vende tjera arabe.

Makram Muhammed Ahmed, një shkrimtarë dhe kryetarë i Sindikatës së Gazetarëve egjiptian, i cili ishte spikeri kryesorë, paralajmëroi për rreziqet e paraqitura nga organizatat vendore të cilat kanë lidhje të ngushta me Al-Kaidën, e cila, sipas tij, mund të ketë ndikim në jetën politike të Egjiptit, pas dështimit të tyre në Amerikë. Akram, si shembull dha rritjen e Al-Kaidës në Jemen, pasi që dështuan në Irak, ata u zhvendosën në Jemen. Ata janë në gjendje të zhvillojnë shpejtë fuqinë e tyre, veçanërisht me praninë e turmave e grupeve militante të cilat mund të bëhen një brez i mundshëm i ri i Al-Kaidës. Sot, ekziston ajo që quhet "Al-Kaida në Gadishullin Arabik", nën udhëheqjen e Ebu el-Bashir Wahazshi, i cili është nga Jemeni.

Shefi i Sindikatës së Gazetarëve egjiptian, është i sigurt se Al-Kaida tani më zhvillon bazat e tija në Jemen dhe ajo është bërë një faktorë kryesorë për kërcënime të reja në rajon. Rritja e Al-Kaidës, së bashku me grupet e xhihadit Selefi dhe lëvizja el-Shebab në Somali, në të ardhmen, si duket do të bëjnë një pushtet të madh. Kjo, sigurisht që do të bëhet një kërcënim për aleatët e Perëndimit (Amerikës). Kjo është ajo që, me të vërtetë shqetëson disa vëzhgues dhe të presidentëve dhe mbretërve, të cilët kanë humbur besimin në qytetarët e tyre, pasi që ata lakmojnë dhe janë shumë afër Perëndimit, të cilët kanë vrarë, therur dhe shkatërruar Ummetin Islam, si shembulli që ndodhë në Palestinë, Irak, Afganistan dhe Somali.

Sipas Prof. Fuad Salabi, nga Universiteti i Jemenit dhe Abdul Rrahim, i cili është kreu i trupit kërkimorë, Qendrës Arabe për Studime dhe hulumtime, theksohet se "fenomeni i gjeneratës së re të Al-Kaidës dhe të orientimit të tyre, është diçka e re dhe me sfond arsimorë, si dhe kapacitet për shfrytëzimin e komunikimit dhe armë të reja, të cilat janë shumë të avancuara dhe ajo është një racë e re e Al-Kaidës", tha AbdulRahim.

Al-Kaida dhe grupi xhihadik Selefi, janë një lloj i ri i lëvizjes islame që ushtrojnë rezistencë kundër formës së pushtimit perëndimorë dhe sekularizmit (materializmi), e cila tani më, i kërcënon muslimanët.

Theunjustmedia.com

www.botaislame.com
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi