Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Dhjetë gjëra të padobishme

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Dhjetë gjëra të padobishme

Mesazh nga Peace to you prej Sun Mar 07, 2010 12:08 am

Dhjetë gjëra të padobishme

1. Dituria me të cilën nuk vepron sipas saj

2. Një vepër e cila nuk ka sinqeritet në të e as që është e bazuar në pasimin e shembujve e të devotshmëve të tjerë.

3. Parat të cilat grumbullohen; ku pronari as që kënaqet me ato gjatë jetës së tij e as që arrin ndonjë shpërblim me ato për botën e ardhshme

4. Një zemër e cila është e zbrazët prej dashurisë dhe mallëngjimit për Allahun, dhe nga të kërkuarit e afërsisë së Tij

5. Një trup i cili nuk i bindet dhe nuk i shërben Allahut

6. Ta duash Allahun pa ju përmbajtur urdhrave të Tij apo pa e kërkuar kënaqësinë e Tij

7. Koha e cila nuk shpenzohet për shlyerjen e mëkateve apo për të zënë një shans për të bërë mirë

8. Një mendje e cila mendon për gjëra të pavlefshme.

9. Të ju shërbesh atyre të cilët nuk të afrojnë tek Allahu; e as që të sjellin dobi në jetën tuaj.

10. Të shpresosh dhe t’ia kesh frikën atij i cili është nen autoritetin e Allahut dhe në dorën e Tij, derisa ai nuk mund ti sjell as dëm e as dobi vetes së tij; as vdekje; as jetë; e as që ka mundësi ta ringjall vetën e tij.Sidoqoftë çështjet më të mëdha prej këtyre janë humbja e zemrës dhe humbja e kohës. Humbja e zemrës bëhet duke i dhënë përparësi jetës së kësaj bote ndaj botës tjetër; dhe humbja e kohës bëhet duke pasur shpresa tejet të madhe. Shkatërrimi ndodhë duke e pasuar epshin tënd dhe duke pasur shpresë të madhe; derisa e gjithë e mira gjendet në pasimin e rrugës së drejtë dhe në përgatitjen tuaj për ta takuar Allahun.Sa e çuditshme është se kur robi i Allahut e ka një problem (të kësaj bote); ai e kërkon ndihmën e Allahut; por kurrë nuk e lut Allahun që t’ia shëroj zemrën e tij para se të vdes në injorancë; në neglizhencë; në përmbushjen e epsheve të tija dhe në marrjen pjesë në bidate. Në të vërtet, kur zemra vdes; ai asnjëherë nuk do ta ndiej rendësin apo goditjen e mëkateve të tija.

Imam Ibn el Kajim el Xheuziju

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi