Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Afganistan, Karzai: Ka shume analfabete

Shko poshtë

Afganistan, Karzai: Ka shume analfabete

Mesazh nga Ebu Amar prej Sun Mar 07, 2010 1:08 am

Afganistan, Karzai: Ka shume analfabete

Me shume se gjysma e femijeve afgane te moshes shkollore nuk shkojne ne shkolle.
Keshtu eshte shprehur presidenti i vendit, Hamid Karzai.

“Pese milione femije te moshes shkollore nuk shkojne ne shkolle, disa per shkak te luftes ose sepse shkollat e tyre jane mbyllur nga talebanet, te tjere sepse nuk kane mundesi”, eshte shprehur ai duke inauguruar nje shkolle te re ne Kabul.

Rreth 42 perqind e femijeve nuk kane akses ne sistemin edukativ dhe 11 milione afgane jane analfabete.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi