Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Filipine, prite e rebeleve, vriten 11 ushtare

Shko poshtë

Filipine, prite e rebeleve, vriten 11 ushtare

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sun Mar 07, 2010 1:11 am

Filipine, prite e rebeleve, vriten 11 ushtare

Nje prite e ngritur nga rebelet ndaj nje patrulle ushtarake filipinase ne Manila u ka kushtuar jeten 11 ushtareve.
Lajmin e bejne te ditur burime ushtarake lokale, sipas te cilave prita ishte ngritur nga rreth 60 guerrilas, te cilet po mbikeqyrnin levizjen e patrulles ne qytezen e Mansalajit, ne ishullin Mindoro.

Trupat u derguan ne qytezen ne fjale per te ndaluar rebelet komuniste te Ushtrise se Re te Popullit qe t’u zhvasnin para kandidateve ne kuader te zgjedhjeve te muajit maj.

Kjo eshte humbja me e rende qe ka pesuar se fundmi ushtria filipinase, prej vitesh te tera ne lufte me rebelet.

Koloneli Romeo Brawner ka deklaruar per mediat se shtate ushtare te tjere mbeten te plagosur gjate luftimit qe zgjati gati tre ore.

“Ushtaret luftuan deri ne plumbin e fundit. Nderkohe, pas masakres, helikoptere luftarake dhe forca tokesore jane vene ne ndjekje te guerrilasve”, ka pohuar koloneli Brawner.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi