Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Mbijeton bebja 275 grameshe

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Mbijeton bebja 275 grameshe

Mesazh nga Ebu Amar prej Sun Mar 07, 2010 4:13 pm

Mbijeton bebja 275 grameshe

Ne momentin e lindjes peshonte vetem 275 grame dhe erdhi ne jete ne javen e 25-te te shtatzanise.
Behet fjale per nje bebe te lindur ne Gjermani, qe shenon rastin e pare ne bote te mbijeteses se nje femije prematur.

Kur pa per here te pare drite, bebja ishte e gjate vetem 21 centimetra, pak a shume sa nje format A4.

Beteja e kesaj femije per te qendruar ne jete ka zgjatur plot 9 muaj, por mjeket kane bere te ditur se vetem tani bebja eshte ne gjendje te jetoje jashte inkubatorit.

Rreziqet me te medha qe ka nje femije prematur eshte anemia, veshtiresia e trupit per te rregulluar temperaturen e paaftesia per te luftuar infeksionet.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi