Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Nxënësit në manastirin Ettal prej vitesh të keqtrajtuar

Shko poshtë

Nxënësit në manastirin Ettal prej vitesh të keqtrajtuar

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sun Mar 07, 2010 4:35 pm

Në Gjermani skandali i keqtrajtimit seksual në kishën katolike po merr përmasa gjithnjë e më të mëdha dhe me detaje tronditëse. Në manastirin e urdhërit benediktin Ettal në Bavarinë e sipërme, numri i viktimave nga dënimet brutale dhe keqtrajtimet seksuale ka arritur të paktën 100. Në Ettal, sipas raportit paraprak të hetuesit të pavarur të ngarkuar nga manastiri, Thomas Pfister, murgjit me dekada të tëra deri në vitin 1980, kanë keqtrajtuar fëmijët dhe të rinjtë dhe i kanë torturuar dhe rrahur ata. Një e ashtuquajtur „kulturë e heshtjes dhe injorancës“ sistematike ka lehtësuar veprimet e keqbërësve./dw/
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi