Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Rriten defektet tek fëmijet e lindur në Faluxha

Shko poshtë

Rriten defektet tek fëmijet e lindur në Faluxha

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sun Mar 07, 2010 5:46 pm

Një investigim i BBC-së në Irak ka zbuluar se ka patur një numër në rritje të difekteve tek fëmijët e lindur në qytetin Faluxha, gjashtë vjet pas betejave të ashpra ku Muxhahidat shtypën Amerikanet dhe aleatet e tyre.

Një mjek vendas i tha BBC-së se kishte raste të reja përditë.

"Unë jam mjek dhe më duhet të përdor një gjuhë shkencore."

"Unë nuk kam ndonjë provë dhe nuk kam asgjë të dokumentuar. Por mund t'ju them se vit pas viti ato po rriten."

Vendasit fajësojnë armët me fosfor dhe arm tjera shkatrruese te përdorura nga amerikanët gjatë luftimeve.

Zyrtarët në Faluxha kanë paralajmëruar gratë që të shmangin lindjen e fëmijëve.

Kryeredaktori i BBC-së për çështje botërore thotë se copëza të ndërtesave të dëmtuara gjatë luftimeve ishin hedhur në një lum në qytet që banorët e Faluxhas e përdorin për të pirë.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi