Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Këshilla mbi leximin dhe mësimin e Kuranit

Shko poshtë

Këshilla mbi  leximin dhe mësimin e Kuranit Empty Këshilla mbi leximin dhe mësimin e Kuranit

Mesazh nga Dhulkarnejn Sun Mar 07, 2010 6:14 pm

Këshilla mbi leximin dhe mësimin e Kuranit

-Mësojua leximin e Kuranit fëmijëve dhe bashkëshortes tënde dhe urdhëroji që t'ua mësojnë të tjerëve!

- Bëje zakon që Kuranin ta lexosh ngadalë dhe zbukuroje zërin gjatë leximit të tij!

- Kuranin lexoje duke medituar kuptimet e tij; zbatoji urdhrat që Allahu na ka urdhëruar dhe ndalohu nga ndalesat e Allahut për robërit e Tij.

Këshilla mbi të përmendurit e Allahut (dhikrin) dhe lutjet (duatë)

- Përkujtoje Allahun e Madhërishëm (shpeshtoje dhikrin) vazhdimisht, si në heshtje po ashtu edhe haptas, dhe ruaju që mos ta harrosh Allahun nga gjuha jote.

- Shko në tubimet e dhikrit (aty ku përmendet Allahu), ngase ato llogariten prej kopshteve të xhenetit.

- Kurrsesi mos lejo që të shkosh në ato tubime ku emri i Allahut nuk përmendet, e as përshëndetje (salavatet) ndaj Pejgamberit [alejhis selam] nuk dërgohen.

- Kur të ngrihesh nga tubimi, gjithmonë këndoje lutjen në vijim:" Subháneke, Allahumme ve bihamdike, Esh-hedu En Lá Iláhe Il-la Ente, Estagfiruke, ve Etúbu ilejke".

- Përkushtohu ndaj dhikrit – të përmendurit- të Allahut pas çdo namazi.

- Kërko ndihmë nga Allahu përderisa jeni në sexhde duke u përkulur, lutu<!--[if !supportFootnotes]-->1 <!--[endif]--> pas çdo namazi dhe në pjesën e tretë të natës.

- Përmende Allahun në vende të gafletit, në vende ku më së paku përmendet emri i Tij, siç janë tregjet, vendet e biznesit, e të ngjashme me to.

- Kërko nga Allahu që të t'i falë mëkatet, të të japë fat në fenë dhe besimin tënd, si dhe shëndet të mirë në këtë dhe botën e amshueshme.

- Përmirësoje mendimin në Allahun e Madhërishëm; Atij dorëzoja të gjitha përcaktimet (njeriu planifikon ndërsa Allahu cakton), andaj mos të themi se kam kërkuar nga Allahu këtë e këtë apo gjëra që nuk përkojnë me raportet njeri – Krijues.

-Bëj dua dhe lute Zotin duke qenë prezent edhe trupi edhe zemra, t'i keni frikën Atij dhe mos u lutni me zemra të pavetëdijshme.

- Gjatë lutjeve këndo duatë (lutjet) të cilat janë transmetuar nga Pejgamberi [alejhis selam], pasi ato janë më të mira dhe më të dobishme.

- Lutjen filloje me falënderim ndaj Allahut dhe me përshëndetje [salavate] mbi Pejgamberin [alejhis selam], më pas përfundoje me atë para se të thoni amin.

- Lutu për vëllanë tënd fshehurazi dhe kërko nga ai që të përmend edhe ty në lutjet (duatë) e tij dhe kurrsesi mos u lut kundër vëllait musliman!

- Kërko falje nga Allahu (bëj istigfar) gjatë natës, e sidomos gjatë kohës se agimit (gjatë syfyrit).

- Vazhdimisht dërgo salavate mbi Pejgamberin [alejhis selam], veçmas në vigjilje të së premtes dhe gjatë ditës së saj.
Dhulkarnejn
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi