Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Agjerimi i grave shtatzena dhe atyre me gji

Shko poshtë

Agjerimi i grave shtatzena dhe atyre me gji

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sun Mar 07, 2010 6:46 pm

Agjerimi i grave shtatzena dhe atyre me gjiPyetja:

A e ka obligim gruaja gjidhense te agjeroj muajin e ramazanit,ngase e kam vajzen 4 muajshe.Kam degjuar disa mendime te ndryshme disa thon eshte e lejuar,disa thojn nuk eshte e lejuar,ndersa disa te tjer thon nuk duhet ta agjerosh por duhet te ushqesh nje te varfer?

Pergjigja:

El-Hamdulilahi wa salatu wa selamu ala resulilah.

Agjerimi ne lidhje me gruan shtatzene dhe ate qe ka femine me gjidhenie bie ne kategori te ndryshme keshtu:

1) Nese eshte e forte ne shendet dhe agjerimi nuk i shkakton asaj asnjelloj problemi si edhe femise se saj nuk i shkakton probleme, atehere ajo detyrohet te agjeroje si te gjithe te tjeret.

2) Nese asaj agjerimi i shkakton probleme apo femijes se saj atehere asaj i lejohet te mos agjeroje.

3) Nese asaj agjerimi i shkakton probleme serioze apo femijes se saj i shkakton probleme serioze, atehere eshte detyrim per te qe te mos agjeroje pra ajo e ka haram te agjeroje.

Ne lidhje me keto pika nuk ka mosmarreveshje mes dijetareve.

Mosmarreveshja eshte se si kompensohen ditet e agjerimit te gruas shtatzene apo gjidhenese.

Jane kryesisht tre mendime ne kete ceshtje:

1) Ajo vetem kompenson ditet qe nuk ka agjeruar.

Ky mendim eshte mendimi i shumices se dijetareve dhe po ashtu eshte transmetuar se eshte mendimi i Aliut nga sahabat. Ky eshte mendimi i Abu Hanifes, studenteve te tij, Abu Ubejdit dhe Abu Thawr dhe po ashtu eshte mendimi qe sheikh Ibn Bazz dhe Ibn Uthejmin dhe Komisioni i perhershem kane zgjedhur si mendimin e sakte ne kete ceshtje.

2) Nese ajo ka frike per vehten e saj dhe per femijen ajo vetem kompenson ditet qe nuk ka agjeruar por nese ka frike vetem per femijen e saj atehere ajo ushqen nje te varfer per cdo dite qe nuk e ka agjeruar dhe po ashtu kompenson ditet qe nuk ka agjeruar. Ky mendim eshte transmetuar nga imam Shafi' dhe imam Ahmed si edhe eshte permendur se eshte nje nga dy mendimet e transmetuara te Ibn Umarit nga Sahabat.

3) Ajo vetem ushqen nje te varfer dhe nuk kompenson ditet qe nuk i ka agjeruar. Ku mendim eshte transmetuar nga Ibn Abas dhe Ibn Umar nga sahabat dhe po ashtu eshte zgjedhur si mendimi i sakte nga sheikh Albani.

Nuk ka dyshim se mendimi i trete eshte nje mendim me peshe por ajo qe eshte me e sigurte nga mendimet e dijetareve eshte mendimi i pare sikurse sheikh Ibn Bazz, Ibn Uthejmin dhe Komisioni i perhereshem kane theksuar. Kjo i permbledh te gjitha fjalet e dijetareve.

Pra ty te lejohet qe te mos agjerosh po qe se femija yt ushqehet me gji dhe me e sigurta eshte te plotesosh ditet me pas. Ditet qe te mbeten mund ti ndash dhe nuk eshte obligim ti agjerosh njera pas tjetres po ashtu mund ti lesh edhe per atehere kur dita eshte me e shkurter qe te jete sa me pak ndikuese ne qumeshtin.

E Allahu e di me mire.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi