Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Haditeh qe flasin per krijimin e ademit a.s

Shko poshtë

Haditeh qe flasin per krijimin e ademit a.s

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Sun Mar 07, 2010 6:53 pm

Imam ahmedi thotë se ka dëgjuar nga jahja dhe muhamed b xhaferi këta nga aufi kynga kasam b zybjer e ky nga musa se tha muhamedi a. s…All-llahu madhërishem
Eka krijuar ademin a s me një grusht dhe tëcilin e ka marrë nga të gjitha llojet etij
Prandaj pasardhësit e ademit a s janë porsi dheu. Ekzistojnë njerzë të bardhe të kuq te zi dhe nngjyrash të tjera ndërmjet këtyre
Ai këtë hadith e transemton edhe nga huazi ky nga aufi e ky nag kasam b zuhejri eky nag eshari se muhamedi a s ka thënë All-llahu madhërishem
Eka krijuar ademin a s me një grusht dhe tëcilin e ka marrë nga të gjitha llojet etij
Prandaj pasardhësit e ademit a s janë porsi dheu. Ekzistojnë njerëze të hareshëm
E me natyrë të pikëlluar dhe ndërmjet këtyre eksitojnë njerzë të këqij dhe ndërmjet kësaj
Ekzistojnë njerzë të hareshëm e me natyrë të pikëlluar dhe ndërmjet këtyre ekzistojnë njerëz të mire e të këqij dhe ndëmjet kësaj.

Trimdhiu thot ky hadith usht hasen sahi

Es-suddiji transmeton nga malik dhe ebu salihu këta ngaibni abbasi e në një version tjetër nga murre ky nga ibin mesudi e ky mga disa sahabë të të muhamedit a . s se kanë thënë All-llahu i lartmadhërishëm e ka dërguar xhibrilin në tokë për të marrë nga ajo deltin argjilë por toka tha. Kërkoj mbrojtje nga All-llahu prej teje dhe prej asaj që të më cungosh e të më shëmtosh.atëherë ai u kthye pa kryer punë e tha o zoti im toka kërkoi
Mbrojtjen tënde,prandaj nuk mora asgjënga ajo. Atëherë All-llahu e dërgoi mikailin e toka përsëri kërkoi mbrojtje nga All-llahu .prandaj edhe ky u kthye pa kryer punë dhe tha njësoj sikurse xhbrili a s.atëherë All-llahu e dërgoi melajken e vdekjese ,e toka përsëri
Kërkoi mbrojtje nga All-llahu por ai meljkja vdekjes tha unë kërkoj mbrojtje nga All-llahu që të mos kthehem pa zbatuar urdhrin e tij. E ai melajkja vdkjes mori nga sipër faqja e saj dhe nga vendet e ndryshme deltin argjil të bardhë të kuqe dhe të zezë dhe i përziu ato. Prandaj njerëzit janë me ngjyra të ndryshme ai e lagu dheun derisa u bë deltinë e ngjitshme d.m th .ubashuan pjesët njëra me tjetrën... shenuar nga eLbehekiu ne suneni e tij 9\3 hajdarabad e te tjere......
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi