Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

”Nuk dëshiroj shpërblim, kthejeni Afijen!”

Shko poshtë

”Nuk dëshiroj shpërblim, kthejeni Afijen!”

Mesazh nga Ebu Beker prej Sun Mar 07, 2010 7:03 pm

El-Xhumah 19 Rabi el Euel 1431 / 05 03 2010

Kur një gruaja e re nga Pakistani refuzoi ta pranoj shpërblimin për suksesin e madh nga ana e federatës së ministrisë, e bëri ummetin musliman krenar.

E reja Esma Wahid, studente në kolegjin Opf në Islamabad, u ngjit në skenë duke e bartur nikabin e vet të enjten më 21 shkurt. Kur ju afrua mysafirit të ftuar, ministrit dr. Faruk Sattarit, ajo me vendosmëri refuzoi shpërblimin dhe diplomën, duke thënë se nuk mund të pranoj shpërblim nga personi i të njëjtës qeveri e cila ia dorëzoj mjeken Afije Siddiki qeveris amerikane.

”Dëshiroj që qeveria ta kthej Dr. Afia Siddikin, e cila është bije e Pakistanit. Kthimi i sigurt i saj në Pakistan është për mua 100 herë më i rëndësishëm se sa pranimi i shpërblimit për sukses të mirë nga federata e ministrisë. Do të isha e marrë sikur mos të veprofsha sipas ndjenjave që i kam për të dhe personalitetin e saj.” Tha në skenë, pas të cilës fitoi duartrokitje të madhe të publikut të përfshirë nga studentet, prindërit, persona të fakultetit dhe musafirëve.

Organizuesi i festës në moment u duk se është në shok dhe u mundua që ti tërheq studentet nga skena, por ministri e fshehu keqardhjen e momentit kur e lavdëroi vajzën për trimërinë e saj.

Ky është incidenti i tretë nga ky lloj, ku studentet refuzuan të pranojnë shpërblimet për detyra të veçanta nga zyrtarët e qeveris në Pakistan për arsye të bindjeve politike. Studente të tilla duhet të lavdërohen për trimërinë dhe vizionin e tyre, por edhe duhet të merret parasysh shembulli për ummetin musliman, i cili duket sikurse është në gjumë, derisa vëllezërit dhe motrat e tyre torturohen dhe mbyten.


thenews.jang.com.pk

www.botaislame.com

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ”Nuk dëshiroj shpërblim, kthejeni Afijen!”

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Mon Mar 08, 2010 12:22 am

Es Selam Alejkum vella Allahu ju rujt
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi