Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Zgjedhjet parlamentare në Irak

Shko poshtë

Zgjedhjet parlamentare në Irak

Mesazh nga Ebu Beker prej Sun Mar 07, 2010 7:27 pm

Nën masa ta jashtëzakonshme sigurie të dielën po zhvillohen zgjedhjet parlamentare në Irak.
Për 325 mandate konkurrojnë 6.200 kandidatë, ndërsa të drejtën e votës e kanë rreth 20 milionë qytetarë.

Janë këto zgjedhjet e para parlamentare prej tërheqjes së trupave amerikane nga qytetet dhe fshatrat e këtij vendi.

Për të evituar sulmet me bomba dhe sulmet vetëvrasëse prej sot në mëngjes është futur në fuqi ndalimqarkullimi me automjete.

Megjithatë nga Bagdadi njoftohet për një shpërthim të fuqishëm. Sipas të dhënave të para të policisë janë vrarë 12 persona, ndërsa janë plagosur 8 të tjerë.

Grupet ekstremiste kanë kërcënuar me dhunë dhe kanë kërkuar prej irakianëve që të mos dalin në votime.

Rezultatet zyrtare të zgjedhjeve priten më së afërmi brenda një jave. /dw/telegrafi/

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi