Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Padi penale për tifozin që lëndoi djaloshin 11 vjeçarë

Shko poshtë

Padi penale për tifozin që lëndoi djaloshin 11 vjeçarë

Mesazh nga Ebu Beker prej Mon Mar 08, 2010 12:12 am

Padi penale për tifozin që lëndoi djaloshin 11 vjeçarë

Ministria e Punëve të Brendshme ka ngritur padi penale ndaj një tifozi të grupit KOMITËT për të cilin dyshohet se ka qenë pjesmarrës Incidentit të djeshëm në Sheshin e Shkupit, ku mbeti i plagosur një fëmijë 11 vjeçar i kombësisë shqiptare.
Zëdhënësi i MPB-së, Ivo Kotevski tha se po punohet në zbardhjen e plotë të rastit .
“Dje pasdite janë thirur disa anëtarë të grupit tifoz Komitë dhe një person është identifikuar pozitivisht dhe dihet se ka qenë pjesë e incidentit.
Gjatë ditës së sotme do të kryhen edhe biseda të tjera informative dhe me pas do të ngrihen edhe padi tjera penale.
Dyshohet se bëhet fjalë për tifozët Komitët të cilët janë kthyer nga ndeshja Vardar–Rabotniçki", deklaroi Ivo Kotevski, zëdhënës i MPB-së.
Pavarsishtë këtyre pohimeve të policisë, Grupi i tifozëve Komitët përmes një reagimi ka hedhë poshtë pohimet se kanë qenë pjesë e incidentit të djeshëm.
“Nuk jemi përgjegjës për veprimet e individëve të caktuar që marinë pjesë në ndeshjet e Vardarit pas përfundimit të ndeshjes.
Ne asnjëherë në mënyrë të organizuar nuk braktisim ndeshjet të cilët zhvillohen në stadiumin tonë” thuhet në reagimin e këtij grupi. Inicidentin, sipas tyre, është provokuar nga një gruip tjetër tifozësh duke mos përmendur emrin e këtij grupi, por në mënyrë inderekte kanë aluduar në grupin rival SHVERCERAT të cilët sipas tyre kanë qenë shkaktar edhe të incidentit në Nerez vitin e kaluar.
Këto pretendimi i kanë hedhur poshtë udhëqësit e Shvercerave. Sipas tyre ky grup tifozësh ka tre muaj që nuk funksionon, shkaku që klubi i tyre është suspenduar nga pjesmarrja në Ligën e parë të kampionatit fudbolistik të Maqedonisë.
"Ne nuk jemi aktiv prej kur ka rënë Shkupi prej ligës tani më ka 2 ose 3 muaj, por me këtë rast po habitemi si mund të jenë aty Shvercerat dhe një 11 vjeçar a mundet me qenë Shvercerë? Shumë është për tu habitur...", sqaron Omer Bunjaku, udhëheqësi i SHVERCERAVE.
Njëkohësishtë incidentin e djeshëm ashpër e ka dënuar edhe Lëvizja qytetare ZGJOHU.
"Asnjë rrahje, asnjë enciklopedi, asnjë imponim, asnjë manipulim që ka për qëllim shpërnguljen e shqiptarëve nga Kumanova dhe Shkupi si dhe asnjë projekt tjetër nuk do të arrijë t'i zhduk shqiptarët nga trojet e tyre shekullore” thuhet në reagimin e Lëvizjes ZGJOHU!
"Barbarizmin dhe këtë rebelizëm ta them me një fjalë, këtë pisllëk nuk e bën askush në veçanti jo ai që është sportis I vërtet ose dashamirë I sportit.
Po Allahu na ndihmoftë për disa gjëra inshallah na e shton sabrin sepse me të vërtet këto gjëra tani më janë të tepruara", thekson Ismail Krifca, përfaqësues i ZGJOHU-t.
MPB sot ka apeluar të gjithë të dëmtuarit në incidentin e djeshëm rastin ta paraqesin në polici dhe të njejtën ta bëjnë edhe dëhmitarët okolur me cka do të ndihmojnë në zbardhjen e plotë të këtij incidenti.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi