Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Devijimi i njerzimit‏

Shko poshtë

Devijimi i njerzimit‏

Mesazh nga Ebu Amar prej Fri Feb 05, 2010 11:54 pm

Devijimi i njerzimit‏

Vllezer Musliman Allahu xh.sh na ka krijuar ne menyr qe ne ta njohim ate , Allahu na i ka plotesuar te gjitha kushte per jetes ne menyr qe ne ta adhurojm ate . Allahu thot ne Kur`an : Nuk i kam krijuar njerzit as xhinnet per tjeter vetem qe te me adhurojn .Un nuk kerkoj prej tyre ndonje furnizim e as qe deshiroj qe te me ushqejn . Allahu ehste furnizues i madh Ai eshet fuqifort. Suretu Dharijat 56-57 .

Besimtar te nderuar nese nje foshnje do te lihej elir ne pastertin e saj natyrale e nuk do te ndikohej nga askush me kalimin ekohes nga mendimet dhe idet e askujt ajo do te pranonte dhe pohonte ekzistencen e Allahut si diqka me se te natyrshme e cila nuk ka nevoj pe rdiskutim dhe ne njejten koh do ta Adhuronte Allahun pa i ber shok Atij dukie i u bindur urdhrave te tij , por jan e shejtanet prejnjerzve dhe xhindeve qe e largojn njeriun nga rruga edrejt . Pa nderhyrjen e tyre foshnja kur te rritej do ta plotesonte Tewhidin ( Njehsimin e Allahut )( Besimin e paster ne Allahun e madheruar ), e vertet ashtu siq duhet , sepse ai ( Tewhidi ) eshet rrenjosur thelle ne natyren e qdo njeriut, ndersa shirku eshet ai mish ii huaj , i cili megjithse ne dukje duket sikur eshet pjes e pandar etrupit , ai ne te vertet ehset diqka e huaj te cilen trupi nuk mund ta pranoj . Andaj Allahu i madheruar thot: Ktheje fytyren tende nga feja evertet duke adhuruar vetem Allahun . Feja e Allahut n ete cilin i krijoi njerzit. S`ka dyshim s ekrijmi i Allahut nuk mund te ndryshohet ( Surje 30 ajeti 30 )..

Profewti i Allahut swsa thot: Te gjith njerzit lindin ne natyren e paster por jan prinderit e tij ata q e e shendrrojn ate ne qifut,kristian apo mexhusi . ( transmeton Buhariu dhe muslimi ).

Pra bjerzit ne thelb jan te predispozuar qe ta njohin e ta pranojn tewhidin fale natures me te cilen i ka kreijua Allahu .

Pas krijimit te babajt te njerzimit ,Ademit pasardhesit e tij per shum breza me radh ju permbajten tewhidit te vertet pa e njohur shirkun .per kete Allahu i madheruar thote ne Kur'an:

"njerzit i perkisnin nje feje te vetme ,dhe (kur u larguan nga rruga e drejt) Allahu dergoj prefet per te pergezuar (besimtaret ) e per tu terhequr vrejtjen (jo besimtarve) " (surja 2 ajeti 213).

Per her te pare shirku dhe devijimi nga besimi i vertet u shfaq tek populli i Nuhut a.s i cili konsiderohet si profeti i pare i derguar ne toke nga ana e Allahut . Allahu i i madhruar duke ju drejtuar Muhammedit a.s thote:

Ne te shpallem ty (kur'anin) ashtu siq i shpallem me par nuhut dhe profetve pas tij.

Ibn Abbasi djali i axhes se muhamedit a.s ka thene:

Gjate perjudhes kohore ndermjet Ademit dhe Nuhut dmth per dhjet breza me radhe njerzit ndoqen fen e vertet Islamin. Nje nga argumentet qe mbeshtetet thenja e ibn abbasit eshte edhe ajeti i meposhtem :

Njerzit nuk i perkisnin perveq se nje feje te vetme por (me kalimin ekohes) ata u perqan ndaj dhe Allahu u dergoj profet. Pra shkaku i dergimit te profetve ishte largimi i njerzimit nga rruga e drejt (feja e Allahut islami )

Kshtu vllezer Musliman ka filluar te devijoj njerzimi nga rruga e vertet . Dhe filluan njerzimi ti ndjekin hapat e shejtanit . Se si devijoi njerzimi me se miri na tregon Allahu ne Kur`anin Famemadh ku thote: Mos braktisni zotat tuaj kurrsesi , mos braktisni Veddan as Sawan as Jeguthen ,Jeuken dhe as Nasren . Suretu Nuh 23.

Vllezer Musliman keta pese (5) persona kan jetuar pak para Nuhut a.s. dhe ishin ishin njerz te devoteshm te perkushtuar ne Fen e Allahut , Pass vdekjes se tyre Shejtani shkoi tek nipat e tyre dhe iu tha : Keta kan qen njerz te mir te perkushtuar ndaj Allahut kan ber ibadet shum, dhe ne kete menyr filloi shejtani te depertoj ne mesin etyre dhe I keshilloj qe t`i venin ne Mexhliset ( vendtubibet ) e tyre bustat(statujat) e tyre qe i kishin gdhendur nga guret . Kete ia beri shejtani ne menyr qe sa her te mblidhen ne mexhliset e tyre ti shohin ata dhe me shikimin e ktyre njerzve ti perkujtojn ata dhe te mbushen me vullnet ne menyr qe te bejn vepra te mira . Pas nje kohe te shkurter shejtani e shfrytezoi edhe nje rast qe te deperton tek ata dhe ky rast ishte dhe devijimi I ketij poplli kjo menyr ishte : Qe ky popull , kta persona ti marrin si ndermjetsues ndermjet tyre dhe Allahut ,dhe pas nje kohe te shkurter devijuan nga rruga e drejt nga rruga e pejgambereve dhe rruga nete cilin Allahu shpalli ajete kuranore duke then:mos I pasoni hapat e shejtanit sepse ai ( shejtani ) eshte armik I hapet I njeriut .Kshtu vllezer ,Musliman Shejtani I mallkuar iu perbetua Allahut se do ti mashtron njerzimin duke iu sjellur nga ana edjatht nga ana emajt , para dhe prapa vetem e vetem qe ti mashtron njerzimin mirpo shejtani tha; Perveq robeve tu te sinqert ata nuk mundem ti mashtroj ,, Vllezer msuliman nes ene jemi te sinqert me Allahun ateher shejtani nuk ka mundesi te ndikoj mbi ne perarsyes eshejtani eshet shum I dobet Allahu thot ne Kur`an ; Vertet kurtha e shejtanit eshet e dobet. Vllezeer te nderuar jemi deshmiatr se qfar po ndodh ne poplin ton : e kan harruar Allahun xh.sh E kush ia kthen shpinen udhezimit Tim , do te ket jet te veshtir dhe ne diten ekijametit do ta ringjallem te verber . Ai ( qe nuk besoi) do te thote: Zoti im perse me ngrite te verber kur un isha me sy .Ai ( Allahu ) thote; Ashtu siq I harrove argumnetet tona , ashtu je I harruar sot . ( Suretu Ta Ha 124 – 125 – 126 ) Kjo eshet situate e atij I cili e harron Allahun xh.sh dhe jepet pas epsheve te veta ne kete bot dhe e pason djallin per keta Allahu ka pergaditur denim te dhimbshem ..

Pastaj vllezer ndaluni emendoni pak ne Kur an se si Allahu I shkaterroj dhe I denoj ata qe ishin para nesh siq ishte poplli I Nuhut poplli I Hudit I Salihut poplli I Sebeit poplli Musait a.s qfar ishte shkaku I denimit te tyre ?!!! S`ka dyshim se denimi ishte merit per ta pershkaka se ata e kishin e harruar Allahun nuk I besuan pejgamberet nuk I pasuan ligjet e Allahut dhe e merituan denimin ……
avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi