Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Në përleshjet ndërmjet Talibanëve dhe Hezb-e-Islami, 60 të vrarë

Shko poshtë

Në përleshjet ndërmjet Talibanëve dhe Hezb-e-Islami, 60 të vrarë

Mesazh nga Peace to you prej Mon Mar 08, 2010 12:17 am

Në përleshjet ndërmjet Talibanëve dhe Hezb-e-Islami, 60 të vrarë

Kabul, 7 mars – së paku 60 ekstremistë janë vrarë gjatë përleshjes së sotme të armatosur ndërmjet talibanëve dhe grupit rival islamik Hezb-e-Islami në veri të Afganistanit, njoftoi policia vendore.
Përleshja shpërtheu në provincën, ndërsa në këmbimin e zjarrit janë vrarë edhe mjaft civilë.
Shefi i policisë lokale i tha BBC-së se kanë vdekur 40 pjesëtarë të Hezb-e-Islami dhe 20 luftëtarë talibanë.
Talibanët pohuan se kanë zënë rob së paku 50 anëtarë të Hezb-e-Islami.
Tash për tash nuk është e qartë përse ndodhi përleshja, por supozohet se bëhet fjalë për përpjekjet për kontrollin mbi disa fshtara.
Hezb-e-Islami, i cili është luajal ndaj ish kryeministrit afgan Gulbudin Hekmatjar, është grupi i dytë militant në Afganistan për nga numri i anëtarëve.
Përleshja shpërtheu në pjesën e vendit ku qeveria aktua;le afgane nuk ka potaj fare ndikim.

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi