Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Spanjollët protestojnë kundër abortit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Spanjollët protestojnë kundër abortit

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Mon Mar 08, 2010 12:19 am

Spanjollët protestojnë kundër abortit

Madrid, 7 mars – Qindra protestues kanë marshuar nëpër qytetet spanjolle kundër një ligji që lehtëson kërkesën e grave për abort.
Në Madrid, familjet me fëmijë të vegjël bartnin pankarta, flamuj dhe balona, dhe këndonin “Jo abortit! Po jetës!”.
Ligji, tashmë i miratuar nga parlamenti, lejon abortin gjatë 14 javëve të para të shtatzënisë.
Aktualisht, në Spanjën kryesisht katolike, shtatzënia mund të ndërpritet vetëm në rrethana të veçanta.
Ligji i ri do të hyjë në fuqi në korrik të këtij viti.
Kjo është një prej çështjeve që kanë vënë përballë Kishën katolike kundër Qeverisë spanjolle, e cila ka legalizuar martesat homoseksuale dhe ka lehtësuar procedurën e divorcit.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi