Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Më shumë se 200 të vdekur në Nigeri

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Më shumë se 200 të vdekur në Nigeri

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Mar 08, 2010 12:20 am

Më shumë se 200 të vdekur në Nigeri

Abuja, 7 mars – Më shumë se 200 persona raportohet të jenë vrarë në përleshjet afër qytetit Jos, në Nigerinë Qendrore.
Dëshmitarët thanë se kufomat janë grumbulluar në fshatin Dogo-Nahawa, disa kilometra në jug të Josit.
Një mjek në një spital në Jos deklaroi për agjencinë e lajmeve Reuters se viktimat ishin prerë dhe djegur.
Në janar, qindra persona ishin vrarë në trazirat fetare në qytet, i cili gjendet midis veriut, me shumicë myslimane, dhe jugut, me shumicë të krishterë.
Përleshjet etnike dhe fetare shpërthyen edhe në vitin 2008, duke lënë qindra të vrarë.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi