Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Biden në përpjekje për rifillimin e procesit paqësor në Lindje të Mesme

Shko poshtë

Biden në përpjekje për rifillimin e procesit paqësor në Lindje të Mesme

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Mon Mar 08, 2010 12:23 am

Biden në përpjekje për rifillimin e procesit paqësor në Lindje të Mesme

Washington, 7 mars – Presidenti amerikan Barack Obama do të dërgojë zëvendësin e tij Joe Biden në Lindje të Mesme të dielën në përpjekje për të mbështetur rifillimin e bisedimeve paqësore izraelito-palestineze, pavarësisht skepticizmit të madh tek të dy palët.
Ministri izraelit i Industrisë dhe tregtisë Binyamin Ben-Eleizer vuri në dukje përshkrimin e presidentit iranian Mahmoud Ahmadinexhad për sulmet e 11 shtatorit kundër SHBA-së, si shkak për shqetësim, raporton Reuters.
Biden do të takohen me liderët izraelitë, palestinezë, egjiptianë dhe jordanezë duke filluar nga e hëna, por një element i rëndësishëm i turit të tij do të jetë diplomacia publike.
Kjo do të thotë risigurimi i izraelitëve për angazhimin e Obamës për sigurinë e tyre, duke i shpjeguar se pse duhet të bëjnë lëshime për paqe.
Biden nuk pritet të merr pjesë në bisedimet indirekte izraelito-palestineze, të cilat do të drejtohen nga i dërguari i posaçëm i Obamës, George Mitchell.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi