Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Holanda ua kthen prodhuesve 21 milionë vaksina

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Holanda ua kthen prodhuesve 21 milionë vaksina

Mesazh nga Ebu Amar prej Mon Mar 08, 2010 12:28 am

Holanda ua kthen prodhuesve 21 milionë vaksina

Amsterdam, 7 mars – Qeveria holandeze ka vendosur t’i kthejë prodhuesve rreth 21 milionë vaksina të papërdorura kundër gripit A (H1N1), pasi që u konstatua se ato nuk janë të nevojshme dhe asnjë vend nuk dëshiron t’i blejë, njoftoi sot Ministria holandeze e Shëndetësisë.
Zëdhënësja e kësaj ministrie theksoi se tashmë janë kontaktuar prodhuesit, koncerni britanik “Glaks-Smith-Kline” dhe kompania zvicerane “Novartis”, për kthimin e kësaj sasie të vaksinave, duke mos theksuar çmimin, raporton agjencia Reuters.
Ministria përkatëse ka kërkuar 34 milionë doza të vaksinave në kohën kur raportet për përhapjen e pandemisë ishin të frikshme, që ishte e mjaftueshme që çdo banor i këtij vendi të vaksinohet dy herë.
Në Holandë janë përdorë 11 milionë vaksina, ndërsa 2.2 milionë doza janë ruajtur në rast të emergjencave.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi