Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Hamasi po e humb kontrollin në Rripin (e Gazës)

Shko poshtë

Hamasi po e humb kontrollin në Rripin (e Gazës)

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Mon Mar 08, 2010 7:06 pm

Hamasi po e humb kontrollin në Rripin (e Gazës)

El-Ithnejn 21 Rabi el Euel 1431 / 08 03 2010

Një operator i moshuar në Gaza i dërgon letër raportuese Mesha´alit duke ia tërhequr vërejtjen për anarki të siguris në Rripin e Gazës.

Ahme Xhe’abri, komandant i krahut ushtarak të Hamasit, Izedin el-Kasamit, rishtazi i ka dërguar një letër urgjente liderit të Hamasit në Damask, Halid Mesh’al, duke e paralajmëruar se situata në Rripin e Gazës është keqësuar, dhe se Hamasi ka filluar ta humbë kontrollin ndaj territorit, të shtunën në mëngjes raportoi gazeta në gj. arabe Esherk El-Eusat me bazë në Londër.

Letra është shkruar nen dritën e raporteve të një varg asesinimeve dhe shpërthimeve afër zyrës të komandantit senior të Izeddin el-Kasam dhe të kryeministrit të Hamasit Ismail Haijeh. Askush ´nuk ka marr përgjegjësin për sulmet.

Sipas raportit, Xhabiri i shkroi Mahsa’alit se “rishtazi kanë ndodhur disa shpërthime brengosëse në Gaza, anarkia e sigurimit po zgjerohet, dhe njerëzit e el-Kasamit po mbytën.”

Xhabri në raport e pranon se Hamasi ka bërë një numër të gabimesh serioze gjatë sundimit në Rripin e Gazës.

Gazeta ceku burimet palestineze duke thënë se operuesit e Hamasit që e kundërshtojnë Hanijeh janë prapa sulmeve. Sugjerimi tjetër është se shpërthimet janë kryer prej grupeve fundamentaliste xhihadiste islamike.

JPOST.COM
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi