Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Join the forum, it's quick and easy

Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.
Feja Islame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ngjarje prekese dhe mesime prej tyre(shkurtimisht)

Shko poshtë

Ngjarje prekese dhe mesime prej tyre(shkurtimisht) Empty Ngjarje prekese dhe mesime prej tyre(shkurtimisht)

Mesazh nga Peace to you Mon Mar 08, 2010 7:15 pm

1- " Nena dhe djali i semure me kancer"

Ishte nje nene qe kishte nje djale 11 vjecar dhe ky djali u semure me semundjen e kancerit, e derguan ne spital dhe pas disa ditesh mjeket i thane babait te ketij djalit qe nuk ka shpresa per te shpetuar.

E lajmeruan ate se pas 5 ditesh ky djale do te vdesi, e moren djalin ne shtepi dhe nena sapo e pa qe djali u kthye pyeti bashkeshortin: Perse e ktheve ne shtepi?

I'u pergjigj: Mjeket me urdheruan qe ta bej nje gje te tille...

Nena tha: Kush? Mjeket?

Babai u pergjigj: Po.

Nena tha perseri:A nuk jane te krijuar mjeket?

Babi u pergjgij: Po, sigurisht.
Atehere nena tha: Meqe mjeket jane te krijuar atehere ne duhet t'i drejtohemi krijuesit te gjithesise(Allahut).

U ngrit ne gjysmen e nates fali dy reqate dhe luti Allahun: O Zot! shero te semurin tone...

Kur u ngrit ne mengjes pa qe gjendja e djalit kishte ndryshuar, e moren perseri per ne spital, i bene analizat dhe pane qe gjendja e tij kishte vazhduar te permiresohej dhe poas dita ditesh u zhduk semundja.

Tani ky djale eshte i martuar dhe ka kater femije(I Lartesuar eshte Allahu).
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mesimet qe marrim nga kjo ngjarje:

Muslimani ne veshtiresite e tij duhet t'i drejtohet Allahut duke pasur besim te plote se Allahu do ta ndihmoje ate dhe nuk duhet te mbeshtet tek njerezit.

Thote poeti arab:

Mos kerko prej birit te ademit qe te kryej ndonje nevoje

Por kerko prej Allahut qe dyert e tij nuk mbyllen

Biri i ademit nxehet kur i kerkon ndonje gje

Kurse Allahu nxehet nese ti nuk i kerkon atij

2-"Djali qe nuk rrespektonte nenen e tij"

Ishte nje djale mosmirenjohes ndaj nenes se tij, gruaja e tij gjithmone e nxiste ate kunder nenes se tij qe kishte qendruar nete te tera duke u perkujdesur per te kur ai isht i vogel...

Kishte lene gjumin e saj per t'u perkujdesur per kete femije por ky djale vaxhdonte ne rrugen e tij te gabuar...

Nje dite vendosi qe t'i japi fund kesaj ceshtje dhe vendosi qe ta vrasi nenen e tij...

Subhanallah sa i humbur eshte njeriu kur del prej rruges se drejte!

E mori me makine nenen e tij dhe i tha : Do te dalim shetitje, u gezua nena e shkrete dhe menjehere pranoi.

Rruges ndali makinen dhe i tha nenes: Zbrit!

I'u pergjigj nena: A arritem ne vendin e caktuar?

I tha: Une deshiroj te vras sepse nuk mund te duroj me.

I'a ktheu nena: Me ler vetem dhe mos u perkujdes fare per mua dhe mos me vrit.

I tha: A deshiron qe te flasin njerezit keq per mua?! Une do te vras dhe do te rehatohem prej teje... Harroi i mjeri qe Allahu vonon por nuk neglizhon...

Mori nje gure te madh dhe deshiroi te godasi nenen e tij...

Papritur ndodhi nje gje e cuditshme: U hap toka dhe Allahu i Lartesuar e fundosi ate djale ne toke.

Vazhdoi nena e shkrete te qaje dhe te thote: O djali im! Pse deshirove me e bere kete gje me mua?! Me mire te kisha vdek une dhe ti te ishe gjalle.
Dhe keshtu ishte perfundimi i ketij djali mosmirenjohes ndaj nenes se tij...

__________________________________

Mesimet qe marrim nga kjo ngjarje:

Muslimani duhet te sillet mire me prinderit e tij , dhe duhet ti japi prioritet atyre ndaj njerezve te tjere sidomos nenes se tij.

Thote Allahu i Lartesuar ne kur'anin famelarte: (( Ne e urdhëruam njeriun t’u bëjë mirë prindërve të vet, ngase nëna e vet me mundim e barti dhe me vështirësi e lndi, e bartja e tij dhe gjidhënia e tij zgjat tridhjetë muaj (e ai vazhdon të jetojë) derisa të arrijë pjekurinë e vet dhe kur t’i mbush dyzet vjet ai thotë: “Zoti im, më mundeso mua që të falënderoj për të mirën tënde që ma dhurove mua dhe prindërve të mij, që të bëj vepra të mira që i pëlqen Ti dhe m’i bën të mirë pasardhësit e mij, unë pendohem te Ti dhe unë jam me myslimanët.)) Ahkaf ajeti 15 .

Se fundi lusim Allahun qe te na beje nga ata qe sillen mire me prinderit e tyre...
Peace to you
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi