Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Ngjarje prekese dhe mesime prej tyre(shkurtimisht)

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Ngjarje prekese dhe mesime prej tyre(shkurtimisht)

Mesazh nga Peace to you prej Mon Mar 08, 2010 7:15 pm

1- " Nena dhe djali i semure me kancer"

Ishte nje nene qe kishte nje djale 11 vjecar dhe ky djali u semure me semundjen e kancerit, e derguan ne spital dhe pas disa ditesh mjeket i thane babait te ketij djalit qe nuk ka shpresa per te shpetuar.

E lajmeruan ate se pas 5 ditesh ky djale do te vdesi, e moren djalin ne shtepi dhe nena sapo e pa qe djali u kthye pyeti bashkeshortin: Perse e ktheve ne shtepi?

I'u pergjigj: Mjeket me urdheruan qe ta bej nje gje te tille...

Nena tha: Kush? Mjeket?

Babai u pergjigj: Po.

Nena tha perseri:A nuk jane te krijuar mjeket?

Babi u pergjgij: Po, sigurisht.
Atehere nena tha: Meqe mjeket jane te krijuar atehere ne duhet t'i drejtohemi krijuesit te gjithesise(Allahut).

U ngrit ne gjysmen e nates fali dy reqate dhe luti Allahun: O Zot! shero te semurin tone...

Kur u ngrit ne mengjes pa qe gjendja e djalit kishte ndryshuar, e moren perseri per ne spital, i bene analizat dhe pane qe gjendja e tij kishte vazhduar te permiresohej dhe poas dita ditesh u zhduk semundja.

Tani ky djale eshte i martuar dhe ka kater femije(I Lartesuar eshte Allahu).
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Mesimet qe marrim nga kjo ngjarje:

Muslimani ne veshtiresite e tij duhet t'i drejtohet Allahut duke pasur besim te plote se Allahu do ta ndihmoje ate dhe nuk duhet te mbeshtet tek njerezit.

Thote poeti arab:

Mos kerko prej birit te ademit qe te kryej ndonje nevoje

Por kerko prej Allahut qe dyert e tij nuk mbyllen

Biri i ademit nxehet kur i kerkon ndonje gje

Kurse Allahu nxehet nese ti nuk i kerkon atij

2-"Djali qe nuk rrespektonte nenen e tij"

Ishte nje djale mosmirenjohes ndaj nenes se tij, gruaja e tij gjithmone e nxiste ate kunder nenes se tij qe kishte qendruar nete te tera duke u perkujdesur per te kur ai isht i vogel...

Kishte lene gjumin e saj per t'u perkujdesur per kete femije por ky djale vaxhdonte ne rrugen e tij te gabuar...

Nje dite vendosi qe t'i japi fund kesaj ceshtje dhe vendosi qe ta vrasi nenen e tij...

Subhanallah sa i humbur eshte njeriu kur del prej rruges se drejte!

E mori me makine nenen e tij dhe i tha : Do te dalim shetitje, u gezua nena e shkrete dhe menjehere pranoi.

Rruges ndali makinen dhe i tha nenes: Zbrit!

I'u pergjigj nena: A arritem ne vendin e caktuar?

I tha: Une deshiroj te vras sepse nuk mund te duroj me.

I'a ktheu nena: Me ler vetem dhe mos u perkujdes fare per mua dhe mos me vrit.

I tha: A deshiron qe te flasin njerezit keq per mua?! Une do te vras dhe do te rehatohem prej teje... Harroi i mjeri qe Allahu vonon por nuk neglizhon...

Mori nje gure te madh dhe deshiroi te godasi nenen e tij...

Papritur ndodhi nje gje e cuditshme: U hap toka dhe Allahu i Lartesuar e fundosi ate djale ne toke.

Vazhdoi nena e shkrete te qaje dhe te thote: O djali im! Pse deshirove me e bere kete gje me mua?! Me mire te kisha vdek une dhe ti te ishe gjalle.
Dhe keshtu ishte perfundimi i ketij djali mosmirenjohes ndaj nenes se tij...

__________________________________

Mesimet qe marrim nga kjo ngjarje:

Muslimani duhet te sillet mire me prinderit e tij , dhe duhet ti japi prioritet atyre ndaj njerezve te tjere sidomos nenes se tij.

Thote Allahu i Lartesuar ne kur'anin famelarte: (( Ne e urdhëruam njeriun t’u bëjë mirë prindërve të vet, ngase nëna e vet me mundim e barti dhe me vështirësi e lndi, e bartja e tij dhe gjidhënia e tij zgjat tridhjetë muaj (e ai vazhdon të jetojë) derisa të arrijë pjekurinë e vet dhe kur t’i mbush dyzet vjet ai thotë: “Zoti im, më mundeso mua që të falënderoj për të mirën tënde që ma dhurove mua dhe prindërve të mij, që të bëj vepra të mira që i pëlqen Ti dhe m’i bën të mirë pasardhësit e mij, unë pendohem te Ti dhe unë jam me myslimanët.)) Ahkaf ajeti 15 .

Se fundi lusim Allahun qe te na beje nga ata qe sillen mire me prinderit e tyre...

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi