Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Disa shkaqe të shkurorëzimit

Shko poshtë

Disa shkaqe të shkurorëzimit

Mesazh nga Ebu Amar prej Tue Mar 09, 2010 12:56 am

Ka shumë shkaqe të shkurorëzimit, mungesa e harmonisë ndërmjet bashkëshortëve, ku njëri prej tyre nuk e donë tjetrin, apo as njëri e as tjetri nuk e duan njëri tjetrin; apo sjellja e keqe nga ana e gruas, apo dështimi i saj që ta dëgjoj dhe ti bindet burrit të saj në lidhje me gjërat që janë të mira dhe me vend; apo...

sjellja e keqe nga ana e burrit dhe keqtrajtimi i tij ndaj saj dhe është i padrejtë ndaj saj, apo pamundësia e cilitdo prej bashkëshortëve që ti përmbush të drejtat e tjetrit; apo mëkati nga ana e njërit apo e të dyve, që mund të prodhoj një atmosferë të keqe ndërmjet tyre dhe eventualisht mund të shpie në shkurorëzim, siç është përdorimi i gjërave dehëse (alkooli, droga, etj.) dhe duhanit nga ana e cilit do prej bashkëshortëve; apo atmosfera e keqe ndërmjet gruas dhe njërit apo dy prindërve të burrit; apo mungesa e mençurisë në trajtimin e njëri tjetrit; apo dështimi i gruas që ta mban vetën të pastër dhe ta bëjë vetën e saj atraktive ndaj burrit të saj duke veshur rroba të mira, erë të këndshme, duke folur fjalë të mira dhe duke e përshëndetur atë me fytyrë të buzëqeshur kur ata takohen.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi