Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Disa shkaqe të shkurorëzimit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Disa shkaqe të shkurorëzimit

Mesazh nga Ebu Amar prej Tue Mar 09, 2010 12:56 am

Ka shumë shkaqe të shkurorëzimit, mungesa e harmonisë ndërmjet bashkëshortëve, ku njëri prej tyre nuk e donë tjetrin, apo as njëri e as tjetri nuk e duan njëri tjetrin; apo sjellja e keqe nga ana e gruas, apo dështimi i saj që ta dëgjoj dhe ti bindet burrit të saj në lidhje me gjërat që janë të mira dhe me vend; apo...

sjellja e keqe nga ana e burrit dhe keqtrajtimi i tij ndaj saj dhe është i padrejtë ndaj saj, apo pamundësia e cilitdo prej bashkëshortëve që ti përmbush të drejtat e tjetrit; apo mëkati nga ana e njërit apo e të dyve, që mund të prodhoj një atmosferë të keqe ndërmjet tyre dhe eventualisht mund të shpie në shkurorëzim, siç është përdorimi i gjërave dehëse (alkooli, droga, etj.) dhe duhanit nga ana e cilit do prej bashkëshortëve; apo atmosfera e keqe ndërmjet gruas dhe njërit apo dy prindërve të burrit; apo mungesa e mençurisë në trajtimin e njëri tjetrit; apo dështimi i gruas që ta mban vetën të pastër dhe ta bëjë vetën e saj atraktive ndaj burrit të saj duke veshur rroba të mira, erë të këndshme, duke folur fjalë të mira dhe duke e përshëndetur atë me fytyrë të buzëqeshur kur ata takohen.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi