Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Greqia paralajmëron për një krizë financiare globale

Shko poshtë

Greqia paralajmëron për një krizë financiare globale

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Tue Mar 09, 2010 5:47 pm

Greqia paralajmëron për një krizë financiare globale

Sipas kryeministri grek Jorgos Papandreu borxhi i lartë shtetëror i vendit të tij mund të shkaktojë një krizë të re financiare në gjithë botën.
Në një bisedë në Uashington, Papandreu tha se deficiti shumë i madh i Greqisë gati 13 për qind i prodhimit bruto ka pasoja për Evropën.
Në një takim me Presidentin Barack Obama këtë të martë, Papandreu dëshiron t'i bëjë thirrje vendeve evropiane dhe Shteteve të Bashkuara që të veprojnë së bashku kundër spekuluesve, të cilët sipas fjalëve të tij, ata po bëjnë që kostoja e huave që merr vendi tij të arrijë nivele të paqëndrueshme.
SHBA-ja duhet të ketë interes në stabilitetin e Evropës si patneri më i madh tregtar i saj. /dw/
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi