Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

OKB: Tortura fenomen global

Shko poshtë

OKB: Tortura fenomen global

Mesazh nga Peace to you prej Tue Mar 09, 2010 6:07 pm

OKB: Tortura fenomen global

Gjenevë, 9 mars – Tortura aplikohet në shumicën e vendeve, ndërsa qeveritë nuk e lejojnë OKB-në të hetojë nëse ekziston në territorin e tyre apo jo, thotë hetuesi i posaçëm i OKB-së, Manfred Novak .
Arsyeja kryesore për përhapjen e torturës paraqet funksionimi i dobët i sistemit gjyqësor, në kuadër të cilit shumë shtete dëshmi kryesore konsiderohen deklaratat e dëshmitarëve, tha hetuesi i OKB-së.
Ai tha se në disa vende ku është ftuar, siç janë Kina, Jordani, Indonezia, Guineja Ekuatoriale dhe Kazakistani, ishte vëzhguar intensivisht, ndërsa dëshmitarët dhe të burgosurit me të cilët kishte biseduar ishin frikësuar.
Shumë vende tjera, si Egjipti, Etiopia, India, Irani, Izraeli, Tunizi dhe Uzbekistani, nuk i ishin përgjigjur kërkesës së tij për vizitë, ndërsa disa vende, midis të cilave SHBA dhe Rusia, ose refuzuan lejimin e bisedave të ndjeshme ose shtynë vizitën në momentin e fundit.
Në Zimbabve është arrestuar pas aterrimit në aeroportin e Harares dhe kaloi natën në paraburgim, duke u përzënë më vonë.

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi