Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Krenare...

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Krenare...

Mesazh nga Ebu Beker prej Tue Mar 09, 2010 7:12 pm

Moter muslimane , ke ndjenjen e krenarisë dhe nderit, sepse Islami ta dha të drejtën e përgjithshme para katermbedhjet shekujve , me ane te së ciles ke arritë një shkallë të lartë te moralit ,pafajësisë, lirisë , nderit, sigurisë, vyrtytit,ngritjes dhe respektit.Para keti ligji janë gjunjësuar shoqëri të ndryshme si ato te kaluara ashtu edhe ato aktuale.
Motër muslimane , ke kujdes t'mos biesh nën ndikimin e atyre që kanë për qëllim shqetësimin e gruas besimtare dhe venjen e saj ne shkallen e atyre grave të cilat janë skllave e dynjas dhe e njerëzve.

Motër , dije se Islami edhe ty të urdheron të thërasësh ne dinin e Allahut mbrenda familjes tënde duke bërë davet motrave tua në islam dhe familjes në përgjithsi , gjithashtu ti je ajo e cila thërët në të mirë dhe ndalon nga e keqja , kështuqë e ngritë fjalën e Allahut dhe thërët në rrugën e Pejgamberit tënd (s.a.v.s).


Grua muslimane , dije se ti i përket ummetit më të mirë që ka ekzistuar ndonjë herë.Ti je ajo që edukon gjithë shoqerin , ritë muvahidet , ti je ajo e që ri pa gjumë pran femiut te sëmurë ,ti je ajo e cila është e përulur dhe e bindur ndaj burrit të vet.Ti je ajo te cilës ju është premtuar xhenneti nese burri është i kënaqur me ty.Ti je ajo që shembuj më të mirë i ke nënat besimtare dhe sahabiket.

Besimtare , kujtoje thënjën e Omerit r.a. "Ne ishim popull mi i nenëqmuar , derisa Allahu s.v.t. nuk na ngriti me Islam , dhe sa herë kërkojm ngritje tjetër jashta Islamit , Allahu s.v.t. do t'na perul.(shenon Hakim 62/1).

Besimtare , jo ti nuk je skllave sepse ti je rrobëresh e nënshtruar vetëm Krijuesit të gjithësisë, Allahut tënd.Përpjekjet mundi dhe buzeqeshja jote janë gëzim për fëmiet e tu , kurse për burrin tënd stimulim i dashuris së tij ndaj teje.

Në as një moment mos mendo , mos vuaj , sepse ti je dijamant që mbetet , kujtohet , përmendet ,vëzhgohet ,dijamant që mbahet i fshehur, i cili shëndrit dhe shkëlqen, që me bukurin dhe ngrohtësin e vet familjes i jep bukuri gjallëri lumturi dhe shkëlqim.

Ti je krenare sepse je Muslimane.


Përktheu dhe pershtati: umuAbduRrahman

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi