Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Hamasi po e humb kontrollin në Rripin (e Gazës)

Shko poshtë

Hamasi po e humb kontrollin në Rripin (e Gazës)

Mesazh nga Ebu Beker prej Wed Mar 10, 2010 2:41 pm

Një operator i moshuar në Gaza i dërgon letër raportuese Mesha´alit duke ia tërhequr vërejtjen për anarki të siguris në Rripin e Gazës.


Ahme Xhe’abri, komandant i krahut ushtarak të Hamasit, Izedin el-Kasamit, rishtazi i ka dërguar një letër urgjente liderit të Hamasit në Damask, Halid Mesh’al, duke e paralajmëruar se situata në Rripin e Gazës është keqësuar, dhe se Hamasi ka filluar ta humbë kontrollin ndaj territorit, të shtunën në mëngjes raportoi gazeta në gj. arabe Esherk El-Eusat me bazë në Londër.


Letra është shkruar nen dritën e raporteve të një varg asesinimeve dhe shpërthimeve afër zyrës të komandantit senior të Izeddin el-Kasam dhe të kryeministrit të Hamasit Ismail Haijeh. Askush ´nuk ka marr përgjegjësin për sulmet.


Sipas raportit, Xhabiri i shkroi Mahsa’alit se “rishtazi kanë ndodhur disa shpërthime brengosëse në Gaza, anarkia e sigurimit po zgjerohet, dhe njerëzit e el-Kasamit po mbytën.”


Xhabri në raport e pranon se Hamasi ka bërë një numër të gabimesh serioze gjatë sundimit në Rripin e Gazës.


Gazeta ceku burimet palestineze duke thënë se operuesit e Hamasit që e kundërshtojnë Hanijeh janë prapa sulmeve. Sugjerimi tjetër është se shpërthimet janë kryer prej grupeve fundamentaliste xhihadiste islamike.


JPOST.COM

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi