Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Vdiq " shejh el az'har "Muhamed Sejjid Tantavi

Shko poshtë

Vdiq " shejh el az'har "Muhamed Sejjid Tantavi

Mesazh nga Ebu Beker prej Thu Mar 11, 2010 3:32 pm

Ka vdekur sot papritmas nga një sulm në zemër në moshën 81 vjeqare " shejh el az'har " Muhamed Sejhid Tantavi,vdekja e gjeti në kryeqytetin Saudit Riad ku ishte mysafir I Mbretit nga I cili ishte ftuar pët ta marur një qmim.

Muhamed Sejjid Tantavi u lind në Suhaxh të Egjyptit në vitin 1928,dhe pas 38 viteve arriti graden doktor shkence në lëmin e hadithit dhe të tefsirit,pastaj u emrua profesor ne fakultetin e Usulu Dinit,e më pas shkoi ne Libi ku poashtu punoi profesor për katër vite,ai gjithashtu ka qenë drejtor edhe ne fakultetin Islam të Medines,e më pas u bë Mufti I Egjyptit në vitin 1986,kurse më vonë e mori titullin " SHEJH EL AZ'HAR " e ky është titulli më I lartë fetar në Egjypt.

Ai ka shkruar disa libra ,prej tyre : Tefsirul vesit lil kuranil kerim – libër ky voluminoz I përbërë nga 15 vëllime,poashtu ka shkruar edhe librin - Benu israilet në Kuran dhe Sunnet,poashtu shkroi edhe librin - Muamelatul bunuk we ahkamuha sherijeh.

Muhamed Sejjid Tantavi ishte I njohur me qëndrimet e tij dhe fatfat të cilat përputheshin 100% me dëshirat e Faraonit bashkëkohor Husni Mubarek,ishte I ashpër ndaj atyrë që dëshironin ta praktikonin islamin burimor,kurse ishte shumë I butë dhe kishte lidhje jashtzakonisht të mira me pakicen krishtere e cila jeton në Egjypt,madje ai disa here ngriti zërin duke kërkuar avancimin e tyre në shoqëri.

Ai po ashtu u bë I njohur me fetfan e tij për ndalimin e sunetimit të vajzave,veprim ky që është I mbështetur në hadithe të Pejgamberit alejhi selam e për të cilin dietarët islam janë të mendimit se nuk del nga dy disozitat,ose është sunnet ose Vaxhib,mendimin e dytë se është vaxhib sunetimi I vajzave e mbështeste edhe diatari I madh Shejh Albani,Ebu Is'hak El Huvejni dhe shumë dietarë të tjerë,kurse " shejh el az'har " dha fetfa se një gjë e tillë është haram, ngase kjo I konvenonte pushtetit.

Në kundërshtimin që ia bëri Shejh Ebu Is'hak el Huvejni në lidhje me këtë qështe mes të tjerash pati thënë " I ashtuquajturi shejh el az'har është injorant në lëmin e hadithit,ai nuk din ta dalloj të djathtën e tij nga e majta".

Ai poashtu koh më parë gjat një vizite që ia beri presidentit të frances Nikola Sarkozi,për të ia plotësuar dëshirën atij pati thënë se bartja e hixhabit në francë nuk është obligim për vajzat muslimane,ngase ato e kanë vaxhib që të ju përmbahen kushtetures së atij shteti.

Ai më vonë poashtu pati dhënë fetfa se bartja e nikabit nuk është vepër islame,por është tradit dhe asgjë më shumë,madje ai pati dhënë urdhër që të largohen nga fakultetet vajzat që bartin nikab,poashtu edhe të largohen nga qdo post publik.

Ai pati dhënë fetaf poashtu edhe për ndalimin e martesës së vajzes nën moshën 18 vjeqare,fetfa kjo e cila bie ndesh me parimet dhe ligjet islame,kurse përputhet 100% me ligjet perendimore.

Ai pati dhënë fetfa poashtu për paksimin e lindjeve,dhe mendonte se një qift nuk duhet të ketë më shumë se tre fëmij,ngase kishte frik që mos po krenohet Pejgamberi alejhi selam me numrin e madh të muslimanve.

" shejh el az'har " poashtu pati dhënë fetfa se gruaja ka të drejtë të shkurorizohet vetë,pa asnji arsye të sheriatit dhe mehri dhe trashëgimia I takojnë asajë në masen 100%.

Ai poashtu pati rekomanduar zyret e gjendjes cilive që të ndalojnë Poligamin,dhe mos të lejojnë që dikush të kurorizohet me më shumë se një grua,vepër kjo e cila bie ndesh me sheriatin e pastër islam.

Ai e pati ftuar presidentin e shteteve të bashkkuara të Amerikes Barak Obama që ta mbaj një ligjëratë në xhamin e az'harit,por ai nuk pranoi,më pas "shejh el az'har " e luti ate që të mbajë ligjërat ne univerzitetin e az'harit por ai prap nuk pranoi.Shejhul Az'har ishte këmbëngulës që Barak Obama të mbaj ligjërata në xhami dhe në universitet ngase "Dietarët e Egjyptit nuk po din mirë ta spjegojnë Islamin" .

Ai pati dhënë fetfa se lufta ne Irak dhe Afganistan nuk është e drejtë për muslimanët,poashtu pati thënë se Izraeli është duke zhvilluar luftë të ndrejtë kundër palestinezëve.

Këto fetfa dhe të tjera të ngjashme paten bërë që një pjesë e diaterëve të Sunnetit ta shpallin " shejh el az'harin " QAFIR.

Lusim Allahun teala që të na udhëzojë në të vërtetën dhe të na e merr shpirtin duke qenë musliman.Përgaditi : Ebu Jasir
www.shoqatarealitetiislam.net

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi