Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Dështojnë bisedimet indirekte për paqe në Lindjen e Afërt

Shko poshtë

Dështojnë bisedimet indirekte për paqe në Lindjen e Afërt

Mesazh nga Ebu Amar prej Fri Mar 12, 2010 1:07 am

Dështojnë bisedimet indirekte për paqe në Lindjen e Afërt

Tel-Aviv, 11 mars - Për shkak të planeve për ndërtimin e ngulimeve të reja hebreje në Jeruzalemin Lindor, bisedimet indirekte për paqe mes Izraelit dhe palestinezëve kanë dështuar.
Presidenti palestinez Mahmut Abaz njoftoi Ligën Arabe që ai nuk do të marrë pjesë në bisedime.
Në këtë mënyrë negociatat janë bllokuar, tha Sekretari i Përgjithshëm i Ligës, Amre Musa në Kajro.
Më parë brenda qeverisë izraelite kishte pasur reagime të ashpra lidhur me vendimin e Ministrisë së Brendshme, sipas të cilit lejohet ndërtimi i 1600 banesave të tjera në Jeruzalemin Lindor të banuar nga hebrenjtë ultra - ortodoksë.
Kritika të ashpra për këtë pati nga SHBA-ja dhe BE-ja.
Zëvendëspresidenti amerikan Joe Biden e cilësoi ndërtimin e banesave gjatë një takimi me udhëheqjen palestineze "të papranueshme".

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi