Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

SAS i Britanisë në Afganistan ka përjetuar humbjet më të mëdha gjatë 60 viteve të fundit

Shko poshtë

SAS i Britanisë në Afganistan ka përjetuar humbjet më të mëdha gjatë 60 viteve të fundit

Mesazh nga Ebu Amar prej Fri Mar 12, 2010 1:09 am

SAS i Britanisë në Afganistan ka përjetuar humbjet më të mëdha gjatë 60 viteve të fundit

SAS i Britanisë në Afganistan ka përjetuar humbjet më të mëdha gjatë 60 viteve të fundit

El-Arbiah 23 Rabi el Euel 1431 / 10 03 2010

Forcat speciale të Britanisë kanë përjetuar goditjet më të mëdha në luftimet e tyre që nga lufta e dytë botërore, me 80 anëtar të mbytur dhe të gjymtë në Afganistan.

Plagë të rënda kanë lënë në 70 luftëtar të cilët janë tani të paaftë për luftë, derisa 12 janë të mbytur. Kjo do të thotë se forcat kanë humbur rreth 60 % të kapacitetit të tyre të plotë luftarak.

Gazeta “Sunday Times” kanë deklaruar se forcat britaneze të SAS dhe SBS që nga viti 2007 kanë kryer “disa qindra” operacione në të cilat kanë qenë cak prijësit e talibanëve. Ato aksione që përfshijnë “burgosjet e rënda”- operacione të zënies të prijësve kyçës të talibanëve në mënyrë që të mbledhin informacione dhe “aksione agresive”- në të cilat janë mbytur prijësit e talibanëve.

Burimet shtojnë se komandantët po bëjnë dhunë në rezervistët e SAS dhe SBS në mënyrë që ta mbushin zbrazësin në njerëzim.
Humbjet e mëdha janë rezultat i operacioneve të forcave speciale gjatë 3 viteve të kaluara dhe rritja e përdorimit të bombave në rrugë nga talibanët.

“Fondi i operacionit është shumë i lodhur”, thonë burimet. “Kjo është më shumë për shkak të numrit të plagosurve. Shumë djem nga SAS dhe SBS shëtisin me pjesë të humbura të trupit (të gjymtë).

Burimi: ansar1.info

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi