Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Turqia protestoi te ambasadori i Suedisë

Shko poshtë

Turqia protestoi te ambasadori i Suedisë

Mesazh nga Ebu Beker prej Sat Mar 13, 2010 12:13 am

Turqia protestoi te ambasadori i Suedisë

Ministria e jashtme e Turqisë e ka ftuar ambasadorin e Suedisë në shenjë proteste ndaj votimit në Parlamentin e Suedisë, me të cilin masakrat e armenëve nga Turqit Otomanë, njihen si “gjenocid”.
Ambasadori suedez, Krister Asp, tha pas takimit në Ministrinë e jashtme të Turqisë, se Stokholmi beson se historinë duhet lënë historianëve dhe ka premtuar mbajtjen e lidhjeve “të forta e miqësore” me Turqinë.
Dje, Parlamenti i Suedisë e ka miratuar rezolutën me të cilën “Suedia e njeh gjenocidin në vitin 1915 ndaj armenëve” dhe grupeve të tjera etnike nga Perandoria Otomane.
Turqia në mënyrë kategorike e hedhë poshtë cilësimin gjenocid. /rel/

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi