Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Edhe Suedia nxjerr Rezolutë për Armeninë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Edhe Suedia nxjerr Rezolutë për Armeninë

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Mar 13, 2010 12:15 am

Edhe Suedia nxjerr Rezolutë për Armeninë

Ambasadorja turke do të largohet nga Suedia

Parlamenti suedez e klasifikoi si gjenocid vrasjen e qindra mijëra armenëve gjatë Luftës I Botërore në Turqi.
Një rezolutë përkatëse është miratuar kundër vullnetit të qeverisë së qendrës së djathtë me 131 vota pro dhe 130 kundër.
Ministri i jashtëm Karl Bild shprehu keqardhje për vendimin pasi që sipas tij ai mund të rrezikojë procesin pajtues në mes të Turqisë dhe Armenisë.
Turqia ka urdhëruar tërheqjen e menjëhershme të ambasadores së saj nga Stokholmi.
Diplomatja turke njoftoi në televizion se do të largohet nga Suedia sa më shpejt që të jetë e mundur.
Duke komentuar vendimin e parlamentit në Stokholm, presidenti turk, Abdullah Gyl, tha se "ata që e morën këtë vendim nuk janë historianë.
Dhe ata shfaqin shumë pak respekt për historinë", tha Gyl.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi