Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Azili, Shkupi dhe Beogradi marrin 'masa preventive'

Shko poshtë

Azili, Shkupi dhe Beogradi marrin 'masa preventive'

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Mar 13, 2010 12:17 am

Azili, Shkupi dhe Beogradi marrin 'masa preventive'

Takimi Daçiç - Jankullovska në Shkup

Problemi me azilkërkuesit nga Maqedonia dhe Serbia në disa vende evropiane ishte shkak për takimin e sotëm me ministres së brendshme të Maqedonisë Gordana Jankullovska dhe homologut të saj serb Ivica Daçiç.
Në Shkup biseduan se si të veprojnë për të penguar një dukuri të tillë. Të parat për shqyrtim janë agjencitë turistike.
Është konstatuat se dy agjenci nga Maqedonia bashkëpunuan me agjencitë nga Serbia për organizimin e udhëtimeve për azilkërkuesit e ardhshëm. Tani po bëhet verifikime shtesë. Janë bërë hetimet edhe për agjencinë, për të cilën u përmend se ishte në pronësi të deputetit Amdi Bajram, por të dhënat e MPB-së nuk i konfirmuan këto dyshime.
“Për tetë raste janë dhënë masa të caktuara, kryesisht gjoba, por edhe ndalesa të caktuara për aktivitetin e agjencive turistike, që u kontrolluan dhe tek të cilat u vërejtën parregullsi në punën e tyre”, deklaroi Gordana Jankulloska, ministre e Brendshme e Maqedonisë.
“Sot, duhet të bëjmë gjithçka që Evropa të mos frikësohet nga Ballkani Perëndimor për shkak të emigracionit ilegal dhe azilantëve të ndryshëm, pasi kjo mund të rrezikojë të ardhmen evropiane të rajonit”, tha Ivica Daçiç, ministër i Brendshëm i Serbisë.
Sipas të dhënave që i njoftuan ministrat, në Belgjikë kërkuan azil, 409 shtetas të Maqedonisë, kurse nga Serbia: 400 në Belgjikë dhe rreth 600 në Suedi.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi