Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Rusia do të ndërtojë 16 reaktorë bërthamorë në Indi

Shko poshtë

Rusia do të ndërtojë 16 reaktorë bërthamorë në Indi

Mesazh nga Ebu Beker prej Sat Mar 13, 2010 12:33 am

Rusia do të ndërtojë 16 reaktorë bërthamorë në Indi

India dhe Rusia nënshkruan disa kontrata të mëdha biznesi gjatë vizitës së kryeministrit Vladimir Putin në Nju Delhi.

Zv/kryeministri Sergei Ivanov, tha se marrëveshja për bashkëpunimin në fushën e energjisë bërthamore mund të çojë në ndërtimin e deri 16 reaktorëve në Indi.

Më herët, kreu i agjencisë bërthamore ruse, Sergei Kirienko, tha se gjashtë reaktorët e parë do të ndërtohen deri në vitin 2017.

Rusia aktualisht po ndërton dy njësi bërthamore në jug të Indisë.

Marrëveshje tjetër në vlerë prej 1.5 miliardë dollarë është arritur për shitjen e aeroplanëve luftarakë rusë MiG-29K marinës së Indisë.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi