Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Numri i të konvertuarve në islam është në rritje edhe nëpër burgje

Shko poshtë

Numri i të konvertuarve në islam është në rritje edhe nëpër burgje

Mesazh nga Ebu Amar prej Sat Mar 13, 2010 4:10 pm

Numri i të konvertuarve në islam është në rritje edhe nëpër burgje El-Sebt 26 Rabi el Euel 1431 / 13 03 2010

Popullsia e të burgosurve musliman në Angli dhe Uells është në rritje të ashpër këtyre viteve.

Muslimanët i udhëheqin ato. Muslimanët iu prijën burgjeve dhe të krisurit s’mund të bëjnë gjë. Muslimanët për një mysliman janë të mirë por për pa besimtarët janë shumë, shumë të këqij, tha një ish i burgosur i quajtur. Xhej.

Xhej është 24 vjeçar, ai është musliman dhe ka qenë brenda dhe jashtë burgut shumicën e jetës së tij. Ai haptazi e pranon se ai ndihmon që shokët e tij të burgut të kthehen në islam dhe ka ndërmarr masa të dhunshme kundër çdonjërit që ka pa guximin ta nënçmoj fenë e tij.

Ai së pari herë ka hyrë në burg kur ishte 15 vjeçar dhe tha se atëherë shumë vështirë ishte që të gjendet ndonjë shok i burgut musliman.

“Në fillim nuk kishte shumë që dinin për islam. Nuk kishte shumë të konvertuar. Xhamia ishte e zbrazët, por këtyre ditëve burgjet në shumicën e rasteve udhëhiqen prej myslimanëve,” tha ai.

“Ka disa vëllezër që konvertohen çiltërisht në bazë të leximit për islam dhe dëshirojnë që të besojnë në diç që u bënë mirë atyre. Pastaj njerëzit tjerë për arsye se dëshirojnë që dikush të kujdeset për ata.

”Unë kam qenë në burg 5 herë dhe herën e fundit, i kam parë burgjet që po udhëhiqen prej shokëve të burgut musliman.

“Vendet për namazet e xhumasë janë shumë, shumë të zëna. Në disa burgje as që mbetet vend. Në një burg që kam qenë, ata e falnin namazin (e Xhumasë) dy herë për arsye se nuk kishte vend.”

news.bbc.co.uk
www.botaislame.com

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi