Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Në stuhinë tropikale në Madagaskar vdesin 14 persona

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Në stuhinë tropikale në Madagaskar vdesin 14 persona

Mesazh nga Ebu Beker prej Sat Mar 13, 2010 7:44 pm

Në stuhinë tropikale në Madagaskar vdesin 14 persona

Antananarivo, 13 mars – Në stuhinë e fuqishme tropikale që goditi bregun lindor të ishujve Magaskar, vdiqën të paktën 14 persona, ndërsa qindra tjerë kanë mbetur pa shtëpi, raportojnë autoritetet.
Enti Kombëtar për menaxhimin e krizave në rast të katastrofave njoftoi se stuhia tropikale Hubert ka shkatërruar më shumë se 500 shtëpi, ndërsa njerëzit po mundohen të shpëtojnë atë që iu ka mbetur nga pasuria e tyre.
Autoritetet njoftuan se në zonën e krizës kanë dërguar 50 tonë oriz.
Madagaskari është ishulli i katërt më i madh në botë, ku kompanitë multinacionale nxjerrin naftë, kobalt, nikel dhe uranium.
Ishulli goditet nga stuhitë çdo vit, pasi gjendet në zonën e ciklonit.
Shteti vazhdon të rimëkëmbet nga efekti i krizës shumëvjeçare politike, që ka ndikuar në zvogëlimin e investimeve të huaja direkte dhe ka ndërprerë rritjen ekonomike.

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi