Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Al Kaida ne Nigeri ka vrar 5 ushtar dhe 3 sulmues

Shko poshtë

Al Kaida ne Nigeri ka vrar 5 ushtar dhe 3 sulmues

Mesazh nga Ebu Beker prej Mon Mar 15, 2010 6:23 pm

Al-Kaeda në Maghrebin islamik deklaroi të premten se ka kryer një sulm me bombë ndaj një posti ushtarak në Nigerin perëndimore këtë javë duke vrar pesë ushtarë dhe tre sulmues.

Sipas AQIM, sulmuesit vranë "jo më pak se 25 ushtarë" dhe kan djegur tre automjte te armikut "", ndërsa sulmi i tyre rezultuan me shkatërrim "te plotë" te kazermave.

Kufirin midis fqinje Niger dhe Mali është e paqëndrueshme, me përleshje dhe kidnapime raportuar, dhe rebelëve Touareg dhe militantëve islamikë aktive në rajon.

Shtatë ushtarë dhe tre civilë janë vrarë në përleshjet në afërsi të kufirit në fillim të janarit, zyrtarë të sigurisë tha në atë kohë.

Në dhjetor, një grup i armatosur sulmoi gjashtë turistë saudit që ishin në Nigerin perëndimore në një udhëtim gjuetie në shkretëtirë, mbi kufirin e Malit, duke vrarë katër prej tyre. News Yahoo.com

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi