Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

7 dyert e xhehenemit

Shko poshtë

7 dyert e xhehenemit

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Fri Feb 12, 2010 10:51 pm

7 dyert e xhehenemit

Dera e pare:Quhet Xhehennem sepse ai eshte i ngrysur(mrrolur)para fytyrave te burrave e grave si dhe han(djege ) mishin e tyre.Sa i perket denimeve dhe vuajtjeve, ky i ka denimet me te lehta sesa te tjeret.

Dera e dyte:Quhet zjarri ngrenes i duarve dhe kembeve.Fton ata qe Njeshmerise se Allahut s.w.t(Tewhidit) ia paten kthyer shpinen dhe atë, me te cilen erdhi Muhammedi sal-All-llahu alejhi ve sel-lem nuk e pasuan.

Dera e trete:Quhet Sekar.Eshte quajtur me kete emer sepse ai han(djege)mishin dhe jo eshtrat.

Dera e katerte:Quhet Hattame(shkaterruese),sepse thyen eshtrat ,djege zemrat dhe gjuan me gaca te medha sikur(te ishin) ndonje keshtjelle(e madhe).Ngriten gacat larte ne horizont pastaj zbresin dhe djegin fytyrat dhe duart e banoreve te zjarrit .

Dera e peste:Quhet Xhehim.Quhet me kete emer sepse ai ka gaca te medha. Nje gace e tij eshte me e madhe se sa dunjaja.

Dera e gjashte: Quhet Seir.Eshte quajtur me kete emer sepse jane te ndezura ne te 300 keshtjella.Ne cdo keshtjelle ka 300 shtepi e ne cdo shtepi ka 300 lloje te ndeshkimit. Ne te ka gjarperinje e akrepa,zingjire e pranga. Ne te eshte pusi i merzise-deshperimit.Nuk ka ne Xhehennem denim me te tmerrshem sesa ky.Kur te hapet dera e deshperimit ,deshperohen shume banoret e zjarrit.

Dera e shtate: Quhet Havije(grope e thelle).Ai qe bie ne te kurre nuk del prej saj.Ne te gjendet pusi i pluhurit,nga i cili buron(del) zjarre,prej te cilit edhe vet zjarri frikesohet e kerkon mbrojtje.Ne te jane ata,per te cilet tha Allahu (subhane we teala):

"Atë do ta ndrydhi me një dënim të rëndë e të padurueshëm".
(muddeththir 17).

Ai eshte koder prej zjarri, ne te cilen vendosen armiqt e Allahut (subahne we teala) me fytyrat e tyre duke i patur duart e lidhura ne qafat e tyre si dhe me kembe te bashkuara me qafen.Zebbanijet (melaiket e zjarrit ) qendrojne mbi ta.Ne duar kane shkopinje hekuri ,e kur ta godasin dike prej tyre (njerzve) vetem njehere ,zerin e tij e degjojne njerzit e xhinet.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi