Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Akselrod: Izraeli pengon procesin e paqes në Lindjen e Mesme

Shko poshtë

Akselrod: Izraeli pengon procesin e paqes në Lindjen e Mesme

Mesazh nga Peace to you prej Mon Mar 15, 2010 10:12 pm

Akselrod: Izraeli pengon procesin e paqes në Lindjen e Mesme

Një zyrtar i lartë Shtëpisë së Bardhë thotë se plani i Izraelit për të ndërtuar më shumë shtëpi në zonën e kontestuar në Jeruzalemin lindor, duket të jetë një përpjekje e llogaritur për të penguar procesin e paqes në Lindjen e Mesme.
Këshilltari i Presidentit Obama, Devid Axelrod, tha sot se plani i Izraelit është "fyerje" dhe shqetësues për të gjithë ata që promovojnë idetë e paqes dhe të sigurisë.
Izraeli ndezi debatin javën e kaluar duke njoftuar se do të ndërtojë 1600 shtëpi të reja në Jeruzalemin Lindor, të cilin trupat e tij e pushtuan gjatë luftës arabo-izraelite të vitit 1967.
Palestinezët duan që Jeruzalemi lindor të jetë kryeqyteti i shtetit palestinez. Izraeli njoftoi planet gjatë vizitës së zëvendës-presidentit, Joe Biden, menjëherë pasi palestinezët ranë dakord për bisedime indirekte me Izraelin.
Presidenti palestinez, Mahmoud Abbas, ka kërkuar ngrirjen e ndërtimit të vendbanimevenga ana e Izraelit para se të rifillojnë bisedimet e paqes. Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha sot se qeveria e tij po merret seriozisht me çështjen. (ZIA)

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi