Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Serbi, proces gjyqësor ndaj të akuzuarve për krime lufte në Kosovë

Shko poshtë

Serbi, proces gjyqësor ndaj të akuzuarve për krime lufte në Kosovë

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Mon Mar 15, 2010 10:15 pm

Serbi, proces gjyqësor ndaj të akuzuarve për krime lufte në Kosovë

Gjykata Serbe e Krimeve të Luftës nisi një tjetër proces kundër pjesëtarëve të disa forcave speciale, të cilat akuzohen për krime dhe masakra në Kosovë. 9 persona që dyshohen se kanë vrarë 41 njerëz në Pejë në maj të 1999, do të qëndrojnë në paraburgim deri në fillimin e procesit gjyqësor.
Një zëdhënëse e gjykatës u shpreh se ata rrezikojnë të dënohen me nga 10 vjet burg.
Prokuroria serbe ka bërë të ditur se një pjesë e te dyshuarve kanë qenë nga ushtria, por edhe nga mbrojtja territoriale.
Ata akuzohen për pjesëmarrje në sulme të armatosura dhe frikësimin e popullatës me qëllim të përfitojnë të mira materiale dhe prona.
Ky është rasti i tretë i madh, ku viktimat janë nga Kosova dhe çështja hetohet nga organizatat e drejtësisë.
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi