Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Mediat izraelite: Lidhjet SHBA-Izrael në krizë

Shko poshtë

Mediat izraelite: Lidhjet SHBA-Izrael në krizë

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Tue Mar 16, 2010 11:19 pm

Mediat izraelite: Lidhjet SHBA-Izrael në krizë

Njoftimet në median izraelite thonë se ambasadori izraelit në SHBA, Michael Oren, duke folur për marrëdhëniet amerikano-izraelite ka thënë se ato ndodhen në një krizë të përmasave historike.
Ai njoftohet t'i ketë bërë këto komente në një konferencë me konsullin izraelit.
Marrëdhëniet amerikano-izraelite u përkeqësuan javën e kaluar, nga njoftimi i qeverisë izraelite gjatë vizitës së zëvendëspresidentit amerikan Xho Bajden se më shumë banesa për hebrenjtë do të ndërtohen në Jerusalemin e pushtuar lindor.
Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu ka shprehur keqardhjen për kohën e bërjes së njoftimit dhe tentoi ta zbuste polemikën.
Por ai i tha sot parlamentit izraelit se projekti i ndërtimeve nuk lëndonte palestinezët dhe se ai do të vazhdonte.
Shefja e re e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Kethërin Eshtën, ka thënë poashtu se vendimi i Izraelit për të ndërtuar vendbanime të reja në Jerusalemin e pushtuar lindor rrezikon bisedimet në Lindjen e Mesme.
Duke ju drejtuar Ligës Arabe në Kairo në fillim të vizitës së saj të parë në rajon, zonja Ashton tha se BE-ja i konsideron vendbanimet izraelite si të jashtëligjshme dhe pengesë për paqen.
Pas Kairos, Zonja Eshtën do të udhëtojë për në Siri, Liban, Jordani, Izrael dhe në Territoret Palestineze. /bbc/
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi