Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

100 vite të xhamisë në Shën Petersburg

Shko poshtë

100 vite të xhamisë në Shën Petersburg

Mesazh nga Ebu Amar prej Wed Mar 17, 2010 5:03 pm

100 vite të xhamisë në Shën Petersburg

Muslimanët e Rusisë festuan një qind vjetorin e xhamisë së Shën Petersburgit.

Në 100 vjetorin, zyrtarë qeveritarë, figura shoqërore dhe fetare do të marrin pjesë në ceremoninë speciale që do të mbahet.
Ambasadorë nga vende të ndryshme muslimane do të marrin pjesë gjithashtu.
Kjo është xhamia e parë më e madhe në Evropë që u hap në vitin 1913.
E ndërtuar në kryeqendrën e mbretërisë Ruse në Shën Petersburg është një xhami madhështore me një kupolë të lartë 39 metra si dhe minare të larta 49 metra.
Deri në 5000 adhurues mund të akomodohen në të dhe xhumaja ligjërohet në gjuhen arabe, tatare dhe ruse.
Musliman nga 22 kombësi jetojnë në qytetin e Shën Petersburgit, shumica prej tyre Tatarë, Azer, Kazak, Uzbek, Kirgjiz, Taxhik, Çeçen dhe Arabë.
Kjo xhami ende vazhdon të mbetët prej xhamive më të mëdha në Evropë, dhe është i vetmi institucion musliman që funksionon për muslimanët dhe një prej qendrave kryesore për muslimanët në këtë qytet.

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi