Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Uthull për rregullimin e glukozës në gjak

Shko poshtë

Uthull për rregullimin e glukozës në gjak

Mesazh nga Ebu Beker prej Thu Mar 18, 2010 3:42 pm

Studimet e fundit nga Arizona, SHBA, kanë treguar se edhe sasi të vogla të uthullës mund të kenë ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë.

Dy lugë kafe uthull, që përafërsisht është 10 gram, te personat e shëndoshë mund të rregullojnë glikeminë postprandiale. Kjo është sasia e glukozës në gjak që matet 2 orë pas ushqimit.

Hiperglikema postprandiale mund të sjellë deri te zhvillimi i diabetit, ndërsa lidhet edhe me rrezik nga infarkti i miokardit.

Ndikimi i uthullës ka qenë më i theksuar nëse ajo është konsumuar gjatë ushqimit. Uthulla nuk ka treguar efekt nëse ushqimi i konsumuar ka përmbajtur monosakaride (sheqerna të thjeshta si glukozë ose fruktozë).

Efekti i uthullës në uljen e sheqerit në gjak është në ndikimin që ajo ka në tretjen e polisakarideve në traktin tretës. /Telegrafi/

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi