Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Çka kanë mundësi të bëjnë një grup i dijetarëve në Dubai kundër muxhahidëve të Somalisë

Shko poshtë

Çka kanë mundësi të bëjnë një grup i dijetarëve në Dubai kundër muxhahidëve të Somalisë

Mesazh nga Dhulkarnejn prej Thu Mar 18, 2010 4:49 pm

El-Hamis 02 Rabi el Thani 1431 / 18 03 2010

Në një samit në Dubai, dijetarët dhe imamët po mblidhen për ta shkatërruar besueshmërinë fetare të muxhahidëve të Somalisë. Kryetari somalez Sherif Ahmed ka qenë i zënë këtyre ditëve.

Këtë javë ai po merr pjesë në një samit në Dubai, së bashku me një numër të dijetarëve dhe imamëve ndërkombëtarë, për t’ju kundërvu ideologjive të grupës (të muxhahidëve) se kinse “po e keqpërdorin emrin e sheriatit duke e zbatuar atë bukfalisht, dhe të keq interpretuar tek të tjerët”, (sipas tyre zbatimi i sheriatit bukfalisht pra në detaje qenka gabim sipas tyre). Pos të tjerëve në samit marrin pjesë Selman el-Avdah, dijetarë i Arabisë Saudite i cili e ka themeluar ueb faqen Islam Today, dhe Abdullah Omer Nesif, kryetari i Ligës Botërore të Muslimanëve.Samiti i organizuar nga Qendra Globale për Rilindje dhe Udhëzim do ta qartësojë pozitën e bindjeve në lidhje me xhihadin dhe tekfirin dhe për ti analizuar kinse motivet e grupes së dhunshme islame në Somali, e njohur si el-Shebab. Takimi do të sjell në fund një fetvah për gjykimin e tyre.A do të jeni me ne?Në xhamin Nasredin në jug të Mogadishit, Shejh Muhtar Robow Ebu Mensur lideri kryesor ushtarak i el-Shebabë, tha se lëvizja e tij është e gatshme që ti dal përball këtij sulmi të vrullshëm prej qeveris së ndihmuar prej Perëndimit.“Ju jeni të vetëdijshëm se këto mortaja të rrëmujshme të armikut kundër popullit tonë. Kjo luftë është obligim fetarë për neve që të ngritemi dhe të dalim dhe të luftojmë kundër tyre,” ju tha turmës Shejh Muhtar Robow pas namazit.“Ushtarët e Allahut tani janë plotësisht të përgatitur që të zhvillojnë sulme për ti eliminuar armiqtë prej këtij vendi,” tha ai.El-Shebab e kontrollojnë 80% të Somalisë jugore dhe qendrore dhe që nga zgjedhja e tij para një viti, e kryetarit Sherif Ahmetit dhe e administratës së tij të cilët janë detyruar që të tërhiqen në një pjesë të vogël të kryeqytetit.“Premtimi ynë është që të zhvillojmë një luftë totale kundër tyre. A do të jeni me ne,” bërtiti lideri kryesor ushtarak i el-Shebabeve Shejh Muhtar Robow Ebu Mensur, ndërsa turma e madhe një zëshëm ia kthyen përgjigjen e zhurmshme me një “PO” të vendosëshme.“Të gjithë muxhahidët në vend janë të gatshëm që të bashkohen për këtë betejë. Kjo luftë nuk ka të bëjë vetëm me vendin tonë, por luftëtarët e shenjët gjithashtu do të ju ndihmojnë vëllezërve tan që janë duke luftuar në Jemen, Afganistan, Çeçeni,” tha ai.Me qindra njerëz në qytetin Baidoa, në perëndim të Mogadishit, gjithashtu janë tubuar pas namazit në stadium, duke brohoritur “Allahu Ekber (Allahu është më i Madhi)” dhe duke dëgjuar ligjëratën që nxitë për luftë kundër qeveris dhe aleatëve të saj.“Sot ne jemi këtu që ta tregojmë vendosmërinë tonë për gjendjen momentale. Armiqtë e Allahut janë miqësuar për të luftuar por edhe ne jemi bashkua kundër tyre,” tha zyrtari i el-Shebab Shejh Ibrahimi.Në Eleshebijehe, një fshat i vërshuar prej njerëzve të shpërngulur nga Mogadishi, Shejh Hasan Dehir Ewejs, ku lëvizja Hizb el-Islam që është e miqësuar me el-Shebab, e mbajti një tubim.mg.co.za, afp, ansar1.info, botaislame.com
avatar
Dhulkarnejn
Forumist
Forumist

Numri i postimeve : 184
Points : 512
Reputation : 14
Data e Anëtarësimit : 02/02/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi