Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Vazhdojnë përleshjet ndëmjet palestinezëve dhe ushtarëve izraelitë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Vazhdojnë përleshjet ndëmjet palestinezëve dhe ushtarëve izraelitë

Mesazh nga Ebu Beker prej Fri Mar 19, 2010 11:11 pm

Vazhdojnë përleshjet ndëmjet palestinezëve dhe ushtarëve izraelitë

Vazhdon tensioni në Jerusalem pas deklaratës së qeverisë izraelite se do të vazhdojnë ndërtimin e kolonive çifute.
Palestinezët reagimin ndaj deklaratës e kanë shprehur duke shpallur "Ditën e Zemërimit" dhe janë përleshur me ushtarët izraelitë.
Në qytetet Al Halil dhe Nablus të rinjtë palestinezë kanë qëlluar me gurë forcat e sigurisë izraelite dhe u kanë vënë zjarrin gomave të makinave.
Ndërsa ushtarët izraelitë kanë ndërhyrë me gaz lotsjellës ndaj protestuesve palestinezë.
Ndërkohë që Izraeli vazhdon përgatitjet për përleshjet e mundshme, në rajon kanë ndodhur dy zhvillime interesante.
Një nga këto është heqja e ndalimit të hyrje-daljeve në Rripin e Gazës, që vazhdonte që nga data 12 mars.
Kurse tjetra është dhënia fund e zbatimit të kufizimit të moshës për hyrjen në Xhaminë Mesxhid-i Aksa në Jerusalem.
Në rajon të gjithë janë fokusuar mbi ecurinë e marrëdhënieve amerikano-izraelite, duke bërë që vëmendja të përqendrohet në problemin e vendbanimeve në Jerusalem./trt/

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi