Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Pse gjaku i Çeçenëve është më i lirë se sa i Palestinezëve?

Shko poshtë

Pse gjaku i Çeçenëve është më i lirë se sa i Palestinezëve?

Mesazh nga Ebu Beker prej Sun Mar 21, 2010 5:51 pm

Pse gjaku i Çeçenëve është më i lirë se sa i Palestinezëve?

El-Ehad 05 Rabi el Thani 1431 / 21 03 2010alt

Një gazetar australian Brett Stephen bën pyetjen retorike në vijim – pse e tërë bota i kushton kujdes të plot konfliktit Palestinezo – “Isralit”, dhe pothuajse nuk ka aspak interes se çka është duke ndodhur në Çeçeni.

Stephen tregoj se i ashtu quajturi “operacioni kundër terrorizmit në Çeçeni” dhe intifada e dytë në Palestinë kanë shpërthyer thuajse në të njëjtën kohë.

Viktimat e së fundit, duke përfshirë civilët e vrarë si rezultat i sulmit Sionist janë numëruar dhe janë rreth 6000 njerëz.

Sa për Çeçeninë, nuk ka figura të sakta për numrin e civilëve të mbytur. Numri i përafërm është rreth 25 000 deri në 200 000, shkruan gazetari.

Popullata e vogël Çeçene, që është pak më shumë se 1 milion, që është 1 e 3 apo 1 e 4-ta e palestinezëve.

Kjo bënë 25 dhe 200 çeçen të vrarë në 1000 në krahasim me 1.5 apo 2 palestinez të mbytur në 1000.

Duke e pasur në mendje faktin se në të dy rastet myslimanët po mbytën prej jo muslimanëve, Stephen i shtypi fjalët Palestinë dhe gjenocid në google. Motori kërkues në internet gjeti 1 630 000 rezultate.

Në të njëjtën kohë, kombinimi Çeçeni dhe gjenocid i jep vetëm 245 000 rezultate.

Duke e krahasuar numrin e të vrarëve në 1000 banor dhe numrin e rezultatit në google, Stephen erdhi në përfundim se viktimave palestineze në konflikt u kushtohet më shumë vëmendje për 28 herë se sa çeçenëve.

Stephen prapë është i bindur se “çdo vdekje e ndonjë palestinezi është e vlefshme për botën, dhe askush nuk kujdeset aspak për vdekjen e ndonjë çeçeni.”

Gazetari australian nuk e pranon argumentin se palestinezët janë të furnizuar me bollëk prej botës së jashtme me foto dhe rezultate të operacioneve ushtarake “Isralite”, duke demonstruar për martirët pleq, gra dhe fëmijë, ndërsa autoritetet ruse e kanë vendosur një bllokadë të informacioneve për Çeçenin.

Stephen thotë se për ti ndier horrohet e plota se çka po ndodh në Çeçeni nuk ka nevojë për ndonjë video klik.

Si shembull të thjeshtë, ai e cek faktin e ushtrisë ruse rreth ekzekutimit të ashtuquajturës “snajperistes çeçene”, që është publikuar në Losë Anxhelos Tajms:

“Ne sapo e shqyem në dy pjesë me dy autoblinda, duke e lidhur atë për këmbësh me armaturë. Aty pati shumë gjak, por djelmoshat kishin nevojë për atë.”

Pra të flasim se bota supozohet të mos e dijë se nuk po e din se çka po ndodh në botë është gënjeshtër. Bota është shumë mirë e vetëdijshme për barbarizmin rus dhe për krimet e trupave ruse në Çeçeni.

Stephen prapë e sjellë pyetjen për të cilat nuk mund të gjejë përgjigje:

Konflikti “israelo” – palestinez e ndez botën myslimane në një mënyrë që (me konfliktin) ruso-çeçen nuk e bënë atë?

Pse të bëhet “solidarizim” me pilgrimazhët e hamalles por jo me kryeqytetin çeçen xhokhar?

Pse akademikët britanez organizojnë bojkotim ndaj “israelit” por jo kundër Rusisë? Pse çdo kryeministër “isrealit” konsiderohet njeri i ulët, ndërsa asnjëri prej 1000 emrave të njohur të nënkryetarëve të Putinit në Çeçeninë e Kadirovit, një njeri i cili sipas shumë llogarive i cili e mban një hu afër shtëpisë së tij që personalisht ti torturoj konkurrentët e tij politik?

Stephen i parashtron hipotezat e tija:

Ndoshta bota merr pjesë në ankesën palestineze por jo edhe në atë çeçene për qëllimin kryesor se palestinezët janë, rast i veçantë, që merren si viktima të “shtetit jehudi.” Apo pse janë dëbuar në masa prej Kuvajtit. Apo se janë përjashtuar nga fuqia punëtore në Libanon, gazetari shkruan dhe përfundon se sa për çeçenët, shumë keq për kauzën e tyre se “nuk pritet që ndonjë jehudi të bëhet kryetarë i Rusisë”.

Këto fjalë zakonisht, duhet të kuptohen duke pretenduar se kryetari momental rus, sipas Stephen, se është një rus i vërtet (rusët e vërtet e dinë se ai - kryetari- është një jehudi - KC), që i sfidon shumë nacionalistët rus.

Sidoqoftë, siç shihet, hipoteza e Stephenit ende duket e paqartë. Dhe nuk është ashtu se bota muslimane është e përqendruar në Palestinën për shkak të Sionistëve, me përkrahjen e kryqtarëve të perëndimit, që e kanë okupuar vendin e tretë të shenjët në islam – Xhamin El-Aksa dhe qytetin el-Kuds (AKA Jerusalem).

Arsyeja pse bota nuk po i vëren krimet ruse në Çeçeni nuk është ta zëmë sipas nacionalizmit “rus” të njeriut në kremlin, por më shumë sipas motiveve të rëndomta.

Rusia është një vend i madh, posedon armë nukleare, ka burime të mëdha energjike (rusët i vjedhin ata në vendet e Siberisë ku ata i kanë okupuar ilegalisht), që kanë shumë nevojë në Evropë (jo vetëm atje), Rusisë ende ia kanë frikën. Dhe e ashtuquajtura “bota islame”, që prezantohet prej regjimeve kukulla që punojnë si marionetë të demokracive perëndimorë, ku çdoherë janë të bashkuar kundër çdo lëvizje për ta vendosur Sheriatin.

Sa për udhëheqësit momentalë të Palestinës, demokratin nacionalist të Abas Mahmudit, Fatahut të tij dhe Hamasit “ekstremist”, të udhëhequr prej nacionalistëve islamik, ata as që kanë ndërmend ta vendosin Sheriatin. Për më shumë i njëjti Hamas që menjëherë i ka ekzekutuar palestinezët musliman, sapo ata kërkuan që të futet Sheriati.

Kështu që Hamasi me plot sukses e ka kaluar testin e demokracisë.


Rusllan Sinbarigov,

Kavkaz Center

www.botaislame.com

_________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?” (Fussilet/33)
avatar
Ebu Beker
Anëtarë Aktiv
Anëtarë Aktiv

Numri i postimeve : 300
Points : 624
Reputation : 0
Data e Anëtarësimit : 09/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi