Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Gazeta Finlandeze publikoi një skenar të luftës kundër Rusisë

Shko poshtë

Gazeta Finlandeze publikoi një skenar të luftës kundër Rusisë

Mesazh nga Peace to you prej Sun Mar 21, 2010 11:20 pm

Gazeta Finlandeze publikoi një skenar të luftës kundër Rusisë
Kohën e publikimit: 20 Mars 2010,

Finlandisht Gazeta Helsingin Sanomat botoi një skenar të luftës midis Rusisë dhe Finlandës. Plani i veprimit është përgatitur për botim nga ekspertët ushtarakë, të cilët nuk dhanë hollësira të operacioneve ushtarake."Një raketë ruse lundrim fluturon përgjatë bregut të Gjirit të Finlandës në një lartësi të ulët, më poshtë gamë e radarit finlandeze. Pranë Porvoo kompjuter-udhëhiqet sistemi i kthehet raketa akselerator më. Raketave të ngrihet në një lartësi prej rreth 200 metra, merr kursin e saj, dhe më në fund hits Finnish Broadcasting Company (YLE) përbërë në Pasila, në Helsinki ", kështu fillon sulmin rus në Finlandë paqësore.Televizioni dhe transmetime në radio u izoluan në Finlandë dhe një kaos fillon. Autoritetet janë duke u përpjekur për ta sjellë situatën nën kontroll."Me dekretin e Presidentit, u shpall ligjin ushtarak. Shtetit e kufizon lirinë e grumbullimit dhe të lëvizjes, si dhe aktivitetet politike dhe ekonomike. Konfiskimet pronës private dhe censurë të bëhet e mundur", shkruan gazeta.Luftëtarët rus jet nxitojnë në rajonin e Helsinki në një shpejtësi supersonik dhe pësojnë humbje e tyre të parë në dogfights me Hornets finlandeze. Forcat e Mbrojtjes, udhëheqësit e lëvizi vendit për të sigurisë dhe rezervistëve quajtur."Për Isthmus karel, akuzat e Rusisë motorizuara të ushtrisë përpara me një fuqi në dhjetra e mijëra, me artileri dhe mbështetje nga ajri. Qëllimi është që të arrijë kryeqytetin finlandez në dy ditë. Megjithatë, lëvizje përpara e forcave ndalesa në lindje të Kymi lumit, kur rusët përballur brigadat finlandez gatishmërinë e përqendruar në zonën ", shkruan gazeta Finish.Nuk linjave fikse para u formuan, dhe Pasi personelit lëvizje transportuesit e blinduar luftëtarë nga një vend në tjetrin. Rusia sjell qindra tanke nga Urale. Armatimin e tyre mund të përfshijnë famëkeq forca të blinduara me uranium të varfëruar-depërtues predha, thoshte gazeta. "Spitaleve ushtarake janë të tejmbushura.Autostrada janë mbushur refugjatëve shkon për cottages verës dhe Suedia ", thotë gazeta Finish.Rusët agresorë paratrupave rënie në vende kyçe në rajonin e Helsinkit. Qëllimi i tyre është të pengojnë furnizimin me energji elektrike, ujë dhe ushqim."Lufta është e vendosur në fund të fundit në ajër. Pala tjetër është jashtëzakonisht shfrenuar fuqi. Rusia e ajrit është më shumë se 1.200 luftëtarë reaktiv, dhe mbi 700 gjuajtës-bombarduesit, ndërsa Finlanda ka pak më shumë se 100 luftëtarë - Hornets 62 dhe 49 Hawks", shkruan gazeta.Rusia nuk ka marrë fitoren e shpejtë se ajo kishte shpresuar për si Finlanda merr shumë e mbështetjes diplomatike nga e gjithë bota.Është për t'u përmendur se nuk është për herë të parë kur Rusia sulmeve liri paqësore-Finlandë dashur.Më 30 nëntor, 1939, 3 muaj pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore, pushtuesit rus sulmuan Finlandë neutrale. Luftës së agresorit rus kundër popullit finlandez ka vazhduar deri më 13 mars 1940, kur qeveria u detyrua të nënshkruante Traktatin e Paqes në Moskë dhe të japë Rusisë tokat finlandez, që Rusia është ende mban shamelessly me forcë.Finlanda e Rusia kanë grabitur 11% të territorit të saj, do të ishte tokat më të mira, dhe 30% e pasurive ekonomike.Agresor ruse vonoi për të bërë një paqe me të Finlandës në frikë të forcave anglo-frëngjisht ekspeditës që do të dërgohen në Skandinavi e veriut për të ndihmuar vendin.Qëllimi fillestar ishte ruse për të kapur Finlandë gjithë dhe për të bërë finlandezët rusisht skllevër.Departamenti i Monitorimit,

Kavkaz Qendra

_________________
O ju që besuat, kur bëhet thirrja për namaz, ditën e xhumasë, ecni shpejtë për aty ku përmendet All-llahu (dëgjojeni hutben, faleni namazin), e lini shitblerjen, kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.(El-xhumuah/9)
avatar
Peace to you
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 172
Points : 475
Reputation : 4
Data e Anëtarësimit : 06/02/2010

http://www.feja-islame.webnode.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi