Feja Islame
Es Selam Alejkum
Mirë se erdhët në Forumin islam! Me sa duket ende nuk jeni regjistruar.

Kush po e kontrollon Merxhan tash?

Shko poshtë

Kush po e kontrollon Merxhan tash?

Mesazh nga Ebu Amar prej Wed Mar 24, 2010 8:59 pm

Kush po e kontrollon Merxhan tash?

El-Arbiah 08 Rabi el Thani 1431 / 24 03 2010

Marxhah ishte tereni i parë testues për strategjinë e re ushtarake të SHBA-së në Afganistan. Që nga 13 shkurti, kur koalicioni i pushtuesve dhe trupat amerikane filluan operacionin "Përbashkët" kundër Marxhas, nuk ka kaluar ditë apo natë që muxhahidët nuk kanë sulmuar dhe plagosur rëndë armikun. Në çdo 24 orë, armiku humb prej 3 deri në 10 tanke dhe automjete ushtarake të armatosura mbi mesataren.

Nëse i fusim këtu edhe ekipet me tanke të vrarë nga minat IED dhe përleshjeve të armatosura, viktimat e armikut arrijnë në dhjetëra ushtarë çdo ditë. Gjenerali Azim, një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes të regjimit marionetë të Kabulit, pranon se ata përballen me 3 deri në 4 sulme të Muxhahidëve (në Marxhah) çdo 24 orë.

Armiqtë mblidhen në një ndërtesë qeveritare në qendër të qytetit. Ata nuk kanë asnjë "shkrim" përtej kësaj pike, mediat perëndimore vetë pranojnë se Muxhahidët kontrollojnë Marxhan gjatë tërë natës. Çdo njëri, duke përfshirë edhe operatorët e marionetëve, zbatojnë urdhëratë e muxhahidëve.

Për 8 vitet e fundit, sundimtarët e Shtëpisë së Bardhë, kanë propaganduar se Talibanët janë një grup i huaj që nuk kishin rrënjë në mesin e njerëzve. Por tani ata kanë ardhur në atë se Talibanët janë pjesë përbërëse e shoqërisë afgane dhe nuk mund të izolohen nga shoqëria. Richard Holdbruk, i dërguari i SHBA-së për në Afganistan dhe Pakistan, pranon se në çdo familje afgane, ka nga një "Talib". Kjo është fakt, Talibanët, apo Muxhahidët, kanë rrënjë të thella në shoqëri. Ata përfaqësojnë aspiratat e popullit dhe janë miq të vlerave të tyre fetare dhe kombëtare.

Kjo është arsyeja pse armiku nuk është në gjendje që t'i fiton Muxhahidët, pavarësisht nga përgatitjet dhe operacionet e mëdha ushtarake. Kjo është një çështje e pa parë, që nga lufta e dytë botërore. Marxha është një shembull i mirë i paaftësisë të pushtetit "për të arritur objektivat e tyre të kolonializmit në ballë të rezistencës të popullit të fortë".

Ironikisht, Uashingtoni vepron si një perandori e keqe nën pretekstin e luftës kundër terrorizmit. Njëqind foshnja janë lindur të "deformuara" në disa zona për shkak të përdorimit të uraniumit të varfëruar nga trupat pushtuese të Amerikës. Ata nisin bastisjet natën nëpër shtëpi civile, hedhin eksploziv në dyert e shtëpive të tyre dhe vrasin banorë të pafajshëm nëpër zonat e fshatrave.

Ne kemi shumë shembuj në çdo pjesë të vendit. Gjatë kohës fundit, një rast i ngjashëm, u vranë 3 gra në Gardez, kryeqytet i provincës Paktija, ku agjentët me ndihmën e ushtarëve të forcave speciale, kontrolluan një shtëpi. Në mënyrë të ngjashme, më 13 shkurt, armiku filloi sulmet në Marxhah, si pasojë e kësaj, 36 civilë janë vrarë nga bombardimet e armikut, sulme me raketa dhe bastisje të natës.

Më shumë se 40 civilë morën lëndime dhe qindra shtëpi janë shkatërruar nga ana e armikut. Pavarësisht brutalitetit të armikut për të terrorizuar popullin, nuk kanë pasur asnjë fitore në terren. Marxha është ende në duart e Muxhahidëve. Armiku është i rrethuar dhe i kufizuar në disa ndërtesa qeveritare në zemër të qytetit.

Për sa kohë pushtuesit nuk i shikojnë dhe nuk punojnë me kërkesat e popullit, d.m.th. për pavarësinë e Afganistanit, krijimin e një qeverie Islame, rindërtimin dhe zhvillimin e vendit, armiku kurrë nuk do të ketë shans për të shkuar për të fjetur me mendje të qetë, sepse me përballje ushtarake dhe operacione, ata nuk do të blejnë paqe.

Por realizimin e vlerave dhe të drejtave natyrore të popullit afgan, është rruga që çon në zgjidhje paqësore të çështjes. Megjithatë, ironikisht, këto parime themelore nuk janë gjetur në librin e kolonializmit dhe të imperializmit, të cilët kanë pushtuar Afganistanin.

theunjustmedia.com/

_________________
Ebu Umame r.a. thotë se e ka dëgjuar të Dërguarin e All-llahut duke thënë:“Lexojeni Kur’anin, vërtet ai do të ndërmjetësojë Ditën e Gjykimit për të zotët e vet”.(Muslimi)

avatar
Ebu Amar
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 320
Points : 894
Reputation : 2
Data e Anëtarësimit : 08/01/2010
Vendndodhja: : Në tokën e Allahut

http://www.feja-islame.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi